Paris Rehberi: Eiffel Kulesi, Palais de Chaillot ve Trocadero

Paris ile ilgili rehberin giriş yazısını yazmışken hızımızı kaybetmiyor ve hemen şehri anlatmaya başlıyoruz. Paris merkezi 20 bölgeye ayrılmış durumda. 1. Bölge olan ve Louvre ile St.Honore’yi kapsayan bölgeyi merkeze aldığınızda diğer bölgeler dışarıya doğru bir spiral şekilde yayılıyor. O zaman bu çerçevede biz önceliği şehrin batı kısmına ayırıyor ve elbette Paris’in en önemli sembolü olan Eiffel Kulesi ile başlıyoruz.

Eiffel_Kulesi

Eiffel Kulesi

Eiffel Kulesi (Tour Eiffel), Palais de Chaillot ve Trocadero Meydanı
Havaalanından sonra Paris merkezine geldiğimizde öyle hemen Eiffel’i göreyim diye bir beklentim yoktu ancak araçta ilerlerken bir anda uzakta karşıma çıktığında etkilenmedim diyemem. Zira birçok filmde, sanat eserinde gördüğünüzü bu günümüz dünyasının en büyük ikonlarından birisinin aslında biraz da soğuk ama kesinlikle çekici bir cazibesi var. 1889 yılında yükselmeye başladığında birçok kişi tarafından eleştirilmesine rağmen zaman içerisinde zarif görüntüsüyle birçok kişinin sevgisini kazanan bu 10 tonun üzerinde ağırlığa sahip dökme demir kule, 1931 yılına kadar (Empire State Building yapılana kadar) 320 metre yüksekliğiyle dünyanın da en büyük yapısı ünvanına sahipmiş.

Eiffel Kulesi’ne en kolay ulaşımı Trocadero Meydanı üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için 9 numaralı ve fıstık yeşili:) renge sahip metro hattını kullanmanız ve Trocadero istasyonunda inmeniz yeterli. Chaillot bölgesinin merkezi olan Trocadero Meydanı’nda bulunan Palais de Chaillot’un önünden Eiffel’i Seine nehrini de görecek şekilde mükemmel şekilde seyredebilirsiniz. Zaten bu özelliği nedeniyle burası sürekli turist akınına uğruyor. Bir de hani arka fonda yer alan kuleyi sanki iki parmağıyla tutmuş gibi yaratıcı fotoğraflarında çekildiği bölge de burası:)

Eiffel_Kulesi2

Trocadero Bahçelerinden Eiffel Kulesi

Chaillot, 19. yüzyıla kadar bir köy olmasına rağmen İkinci İmparatorluk döneminde Paris’in büyümesiyle şehirle kaynaşmış. Napoleon bu tepeye imparatorluğun çöküşe geçmesine rağmen bir saray yaptırmaya karar verir ve buraya Palais de Chaillot inşa edilir. Günümüzde müze olarak kullanılan sarayın Seine nehri tarafı taraçalı bahçeleriyle (Jardins du Trocadero) sarayı nehirle buluşturur. Burada bulunan Trocadero Çeşmeleri’de görülmeye değer noktalardan. Bu arada Chaillot meydanında Mareşal Ferdinand Foch’un atlı heykeli bulunur.

Manzarayı tamamladıktan sonra önerim buradan kısa bir yürüyüşle Eiffel’e ulaşmanız. Bunun için bahçeleri geçin ve Pont d’lena üzerinden Seine nehrini geçip Eiffel Kulesine ulaşın. Eğer daha önceden Pass kart aldıysanız sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz ama kendinizi bağlamak istemeyip bilet alayım dediyseniz şansınıza göre bir kuyruğa denk gelebilirsiniz. Biz yaklaşık 15 dakika civarı bir kuyruk beklemek zorunda kaldık ve gittiğimiz dönemde (Ekim 2012) bir kişi giriş ücreti 14 Euro idi. Bu arada kulede yaşanacak tek sorun aslında asansör kuyruğunu beklemek şansımıza bizim gittiğimiz dönemde sağlam bir soğuk vardı ve büyük konuşmayayım ama bir daha o eziyeti çeker miyim bilmiyorum? Burada ek bir parantezi hidrolik asansör mekanizmasına açayım. Asansör, kuleye 1899 yılında dahil edilmiş ve hala sorunsuz bir şekilde çalışmakta.

Eiffel_Paris_Manzara2

Eiffel Kulesi İkinci Platformdan Paris Manzarası

Kalabalık ve soğuk gibi handikaplarına rağmen yine de Eiffel Kulesi ve çıktığınızda göreceğiniz Paris manzarası bu sıkıntıya değdi dedirtiyor. İlk olarak 57 metre yüksekliğindeki Birinci Platform var. Burası eğer basamaklar kullanıma açılmışsa 345 basamak sonunda da ulaşabileceğiniz bir platform. Burada güzel bir restoranda bulunuyor. Birşeyler yiyebilir ya da Cineiffel’de kule tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. 116 metrelik bölümde yer alan ikinci platform ise manzarayı izlemeyebileceğiniz güzel ve geniş bir alan sunuyor size. Kulenin dört cephesinden de mutlaka manzarayı izleyin. 276 metre yükseklikteki seyir tersasının manzarası ise kesinlikle muhteşem. Burada Seine, Champ de Mars, Zafer Takı hatta çok uzaklarda Paris’in tek tepesi Montmarte ve Sacre Coeur kilisesini bile görebilirsiniz. Açık günlerde buradan görüş mesafesinin 80 km’ye kadar çıktığı da söyleniyor.

Eiffel_Paris-Manzara

Eiffel Kulesi Seyir Terasından Paris Manzarası

Kulenin kuzey ayağının dibinde de Gustave Eiffel’in bir büstü bulunuyor. Kuleden indiğinizde isterseniz güneydoğu yönünde yer alan Parc du Champ de Mars ile Paris’in birbirinden güzel parklarından birisini de gezebilirsiniz. Parkın diğer ucunda Askeri Okul olan Ecole Militaire’de yine görebileceğiniz mekanlardan. Bu arada Eiffel Kulesi’ni en azından bir kere gece de görmenizi öneririm. Harikulade bir ışıklandırmaya sahip kulede her saat başında yaklaşık 5 dakika süren ışık şovları da yapılıyor. Bu arada okuduğum bir yazıda nispeten daha sakin olması nedeniyle kuleye gece çıkılmasının önerisini okumuştum. Aslında manzarayı gece görmek sanıyorum çok güzel olurdu. Kısmet bir dahakine o zaman.

Hotel_des_Invalides

Hotel des Invalides

Eiffel Kulesi’nden sonra eğer Ecole Militaire yönüne ilerlediyseniz buradan isterseniz metro ile (mor renkli 8 numaralı hattın Ecole Militaire istasyonu buralarda) 1 durak sonrası olan La Tour Maubourg’a geçebilirsiniz. Burada Hotel des Invalides, Paris’de gezilebilecek yerlerden birisi. 1600’lü yıllarda savaş gazilerine tahsis edilen bu büyük yapı altın rengi kubbesiyle en bilinen Paris ikonlarından birisi. En büyük özelliği de Napoleon Bonapart’ın mezarının burada olması. Biz buraya vakit ayırmadığımız için fazla birşey yazamıyorum. Ama artık çok büyük askeri müze olan yapıyı ya da etrafında bulunan Invalides bölgesini gezebilirsiniz. Önerim eğer Eiffel üzerinden geçecekseniz yürüyerek gidin zira La Tour Mabourg’da çok şirin bir semt. Hotel des Invalides’den kuzeydoğu yönü sizi Pont de la Concorde’a çıkarır. Bu köprü ve üzerindeki heykelleri mutlaka görün zira çok ihtişamlılar. Köprü üzerinden Seine’i geçtiğinizde ise Paris’in en büyük meydanlarından birisi olan Concorde (Place de la Concorde) ulaşabilirsiniz.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: