Paris Rehberi: Zafer Takı ve Champs Elysees

Eiffel Kulesi ve Trocadero‘dan sonra Louvre tarafına devam edebileceğiniz gibi Trocadero metro istasyonundan bu sefer 6 numaralı açık yeşil hattı kullanarak sadece 3 durak sonra Paris’in bir başka simgesi olan Zafer Takı yani Arc de Triomphe’a ulaşabilirsiniz. Zafer Takı, bahsettiğimiz metro hattının başlangıç durağı da olan Charles de Gaulle Etoille meydanında.

Zafer_Takı_Arc_de_Triomphe

Zafer Takı – Arc de Triomphe

Bu meydan, Paris’in en büyük meydanlarından ve kavşaklarından birisi konumunda. İrili ufaklı tam 12 caddenin birleşimi olan Charles de Gaulle Etoille’in tam ortasında ise yüksekliği 50 metreyi bulan Zafer Takı yer alıyor. 1805 Austerlitz Zaferi sonrasında Napoleon döneminde 1806’da yapımına başlanan yapı, Napoleon’un yönetimi kaybetmesi nedeniyle ancak 1836’da bitirilebilmiş. 1840 yılında Napoleon’un cenaze alayı da yapının altından geçirilerek Hotel des Invalides’e götürülmüş.

Arc_de_triomphe_Zafer_Takı-Seyir_Terası

Zafer Takı Seyir Terasından Paris Manzarası

Zafer Takına ulaşmak için alt geçitleri kullanmanız gerekiyor. Bu geçtilerde de çok nostaljik bir atmosfer olduğunu ekleyeyim. Ardından bir anda Zafer Takı’nın dibine çıkıyorsunuz. Zafer Takının ortasında yer alan Meçhul Askerin Mezarı’nda 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden birisi gömülmüş ve buradaki ateş her gün 18:30’da sembolik olarak tekrar yakılıyor. Zafer Takının üzerinde Austerlitz Savaşı, Abukir Savaşı gibi Napoleon dönemine ait birçok rölyef çalışması bulunyor. Yine anıtın tepesinin hemen altında yer alan Otuz Kalkan’ın her birisinde de yine Napoleon’un zaferleri yazılıdır.

Buraya kadar gelip Seyir Terası’na çıkmadan asla dönmeyin. Giriş ücreti 9.50 Euro. Asansör ya da 284 basamak ile yukarıya ulaşabilirsiniz. Sıra beklemeyin ve sarmal şekilde çıkan merdivenleri kullanın derim. Yukarıda bir zafer madalyası satın alabilirsiniz. Burada yer alan müzede, anıtın tarihçesi hakkında bilgi edinilebiliyor. Ayrıca hediyelik eşya dükkanı da bulunmakta. Seyir terası için buradan yukarıya 40 basamak çıkmanız lazım. Asansör yok şimdiden söyleyeyim. Ama yukarısı kesinlikle size güzel bir manzara sunuyor.

Anıtın doğuya bakan tarafında Paris’in en meşhur caddesi Champs Elysees (Şanzelize) uzanıyor. Çok dikkatli bakarsanız uzakta Louvre bile görünüyor. Aksi istikamette batıya doğru bakarsanız uzakta birçok gökdelen görürsünüz. Tam ortasında yer alan kocaman kare bir anıt dikkatinizi çekebilir. 1989 yılında tamamlanan Grande Arche’dir bu yapı. Notre Dame kilisesini içine alacak kadar büyük olan bu yapının bulunduğu La Defense bölgesi, gökdelenlerinden de anlaşılacağı gibi Paris’in iş merkezlerinin olduğu bölge. Zaten Paris’in ana merkezini oluşturan 1 ve 2. bölgede fazla yeni bina göremiyorsunuz. Biz La Defense’a gidip Grande Arche’yi görmeye zaman ayırmadık. Ama gitmek isterseniz Zafer Takı için indiğiniz metro istasyonuna geri dönün ve bu sefer 1 numaralı hat olan sarı hatta binip son durak olan La Defense’a gidebilirsiniz. Bu arada Grande Arche’den Zafer Takı’na oradan da Louvre’ın önündeki Cam Piramide kadar olan 8 km.lik alana da Büyük Eksen denildiğini ekleyelim.

Champ_Elysees_Boulevard_Şanzelize

Champs Elysees Bulvarı

Zafer takından sonra Paris’in en meşhur caddelerinden birisi olan Champs Elysees’i (malum Şanzelize) baştan sona yürüyebilirsiniz. Burası açıkçası benim çok da sevemediğim ama özellikle üzerinde bulunan bir sürü alışveriş noktası, ünlü mağazaları ile önemli merkezlerden birisi. Anlamı Cennet Bahçeleri ola Champ Elysees aslında Jardin de Tuiliers’in daha ötesinde yapılan ağaçlandırma çalışmaları sonucunda ortaya çıkmış bir bulvar. Özellikle 19. yüzyıl ortalarında kafeleriyle bir eğlence mekanı haline gelen bulvar, Napoleon’un cenaze alayının geçişinden sonra resmi bir kimlik de kazanmış.

Ancak bulvarın maalesef Zafer Takı tarafları günümüzde yukarıda bahsettiğimiz gibi alışveriş ve yiyecek (maalesef fast food restoranları da dahil) merkezleriyle dolmuş durumda. Bu nedenle bana bu kısım çok çekici gelmedi. Dünyaca ünlü Lido Kabare Şovu da yine bulvarın bu bölgesinde yer alıyor. Bu arada ileride yemek kısmında bahsederiz ama Paris’de yemek yiyebileceğiniz mekanlardan birisi olan Leon de Bruxelles’i de bulvarın bu bölgesinde bulabilirsiniz. Paris’de yediğim en iyi midyeydi diyemem ama yine de lezzetliydi. Gittiğinizde mutlaka uğrayın. Ek olarak eğer Parc des Princes’a gitmeyi planlamıyorsanız Paris’in gururu Paris St. Germain’e ait bir mağazada yine bulvar üzerinde mevcut.

Champs_Elysees_Chanel_Şanzelize

Champs Elysees Bulvarı – Chanel

Bulvarın Concorde Meydanına yakın olan tarafı ise çiçek tarhları ve kestane ağaçlarıyla çok daha güzel ve sakin bir bölge. Burada bulunan Grand Palais, Petit Palais ve Palais de la Decouverte görülmesi gereken güzel yapılardan. Eğer Zafer Takı’ndan bu bölgeye kadar bütün bulvarı yürümek istemezseniz. Sarı renkli Metro 1 hattına binebilir ve Champs Elysees Clemenceau durağında inebilirsiniz. Bu bölgeden sonra isterseniz Jardin des Tuileries’e yürüyüp güzel bir yürüşle Louvre’a varabilir, Concorde meydanından kuzeye dönüp Madeline ya da Opera binasına gidebilir ya da Grand Palais ile Petit Palais arasından Seine nehrine doğru yürüyüp Pont Alexandre III’e çıkabilirsiniz.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: