Efsane oyunun geri dönüşü: Age of Empires 2 – Forgotten Empires

Age_of_Empires_2_Forgotten_EmpiresReal time strategy konusunda çok fazla oyun oynamış birisi değilim. Ağırlıklı olarak turn-based strategy oynayan birisi olarak real time tecrübem Warcraft, Starcraft ve Age of Empires 2 ile sınırlı sadece. Bunların içerisinde Starcraft ve Warcraft’ın şu ana kadar tüm serilerini oynamış olmama rağmen Age of Empires serisi benim için 2 ile sınırlı. Zaten 3 çıktığında da çok kısa bir süre bakmış ardından güvendiğim sulara geri dönmüştüm

Yukarıda bahsettiğim üç oyun içerisinde özellikle Micro ve Macro yönetiminde diğerlerine üstünlüğü olan Starcraft’ı çok sevmeme, fantastik kurguya olan tutkum nedeniyle Warcraft’a adeta tapmama rağmen Age of Empires 2’de hiç de azımsanmayacak zamanımı harcadığım bir oyun. Bunda oyunun geçtiği ve daha önce kısaca bahsettiğim ortaçağ dönemi ve tarihine olan tutkumun da etkisi var elbette. İşte bunun sonucunda da özellikle dönemin gençliği açısında eycof olarak da bilinen, LAN ya da Zone üzerinden online kapışmanın zevkinin mükemmel olduğu oyunda önce Age of Kings çıkmış, ardından da 5 yeni ırk ve zorluk seviyesi arttırılmış şekilde çıkan en başarılı ek paketlerden birisi sayılan Conquerors ile seri alıp yürümüştü.

Tüm görevlerini bitirdiğim, online birçok maç yaptığım, rush attığım ve elbette rush yediğim bu güzel oyun uzun zaman sonra gelen bir fan made genişleme paketi ile tekrar tozlu raflardan iniyor ve son sürat oynanmaya başlıyor. Fan made birçok güzel modun birçok güzel oyuna uyarlandığını biliyoruz ama Age of Empires 2: Forgotten Empires, hala yazamadığım ve şu anda altıncısı çıkmış olmasına rağmen ben dahil tüm fanlarının serinin hala en çok sevdiği oyunu olan Heroes of Might and Magic 3 (2’yi de ezdirmem elbette) için Rus oyuncuların yaptığı ve sürekli büyüyen HoMaM 3,5: In the Wake of Gods’dan sonra gördüğüm en başarılı fan yapımı genişleme paketi olmuş.

Age of Empires 2: Forgotten Empires ile oyuna 5 yeni ırk katılıyor. Bu elbette yeni ırklar, yeni bina dizaynları, yeni görevler anlamına geliyor. Ayrıca oyun içerisinde sürekli güncellemelerin yayınlandığını ve hataların giderildiğini de ekleyeyim. O zaman kısaca bu 5 ırkın temel özelliklerini stats veya ırkların artıları ve özel teknolojilerine girmeden yazalım.

Age_of_Empires_2_Forgotten_Empires_Italians

Age of Empires 2 Forgotten Empires – İtalyanlar

İtalyanlar
Neden İtalyanlar demişler anlamadım. Venedik, Cenova ya da Milan hatta Sicilya bile olabilirmiş ama sanıyorum hepsini kapsaması açısından İtalyan ismi tercih edilmiş. Yapı dizaynları olarak Roma binalarını andıran bir mimari söz konusu. Okçu ve elbette deniz merkezli bir uygarlık. Atlı birliklere karşı bonusu olan Genoese Crossbowman ve barut kullanan unitlere karşı bonusu olan Condottiero, İtalyanların özel birimleri. Eğer multi oynuyorsanız ve takımınızda bir İtalyan varsa sizin barakanızdan da Condottierro çıkarabiliyorsunuz.

İnkalar
Mezoamerikan mimarisine sahip üçüncü ırk olarak İnkalar da artık ekibe dahil. Atlı birlikleri aynı şekilde yok. Piyadelere karşı bonusu olan okçu ünit Slinger ve atlılara karşı bonusu olan Kamayuk bu ırka ait özel birimler. Ek olarak diğer özellikleri arasında yer alan Blacksmith upgradelerinin köylüleri de etkilemesi özellikle base savunma durumunuzda işinize yarayacaktır.

Hintler
Pers ve Çin arasında kalan bölgeden de oyuna eklenen bir ırk olarak Hintler de artık seçilebilir durumda. Bina dizaynları ağırlıklı olarak Müslüman ülkelerin dizaynlarına benziyor. Özel birimlerinden ilki Elephant Archer. Adından da anlaşılacağı gibi bir atlı okçu birimi. Sadece fil basmayı seven noobların gözünden kaçmaz diye düşünüyorum:) Diğer birim olan Imperail Camel ise, Heavy Camel’ın daha da güçlendirilmiş bir versiyonu.

Age_of_Empires_2_Forgotten_Empires_Slavs

Age of Empires 2: Forgotten Empires – Slavlar

Macarlar
Macarlar, atlı birliklerin öne çıktığı bir uygarlık. Özel birimi de Magyar Huszar. Hussar’dan farklı olarak attack ve hp açısından daha güçlü. Özel birim olarak bir tane olması ve daha güçsüz gibi gözükmesine rağmen özellikle ekstra bonusları açısından avantajlı bir ırk. En büyük avantajlarından birisi Blacksmith upgradeleri olan Forging, Iron Casting ve Blast Furnace bedava. Bina dizaynları Teuton, Viking yapılarına benziyor.

Slavlar
Standart Age of Empires 2 serisinde en çok sorulan ırklardan birisiydi Ruslar. Burada Slavlar olarak sadece Rus değil aynı zamanda Lehleri de kapsayacak bir bölge daha ekleniyor oyuna ve açıkçası en merak ettiğim uygarlık durumunda. Piyade ve kuşatma silahları öncelikliler. Bina yapıları tamamen farklı ve Bizans’dan sonra oyundaki ikinci Ortodoks uygarlık. Özel birimleri atlı bir birlik olan Boyar.

Klasik ve eski oyunlara olan tutkumu burada birkaç yazımı okuyanlar biliyordur bu çerçevede Age of Empires 2: Forgotten Empires, başında uzun zamanlar ayıracağımız yeni, hem de fanların hazırladığı güzel bir paket. Oyunu oynayabilmek için önce standart Age of Empires 2 ve ek paketi Conquerors’u kurmalısınız. Ardından Forgotten Empires’ı buradan indirebilirsiniz. Oyun hakkında çok daha fazla bilgiye de (yeni ırkların müziklerine kadar) yine buradan ulaşabilirsiniz. Herkese keyifli oyunlar.

İmajlar: forgottenempires.net, oyunhabercisi.com

Age of Empires 2:  Forgotten Empires Trailer

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: