Manic Street Preachers’ın arşivlik albümü: This is My Truth Tell Me Yours

90’lı yılların daha çok ikinci yarısında başlayan Grunge’ın ardından gelen yeni grup bulma açlığı sırasında keşfetmiştim Manic Street Preachers’ı ya da daha kısa haliyle Manics’i. Neden bilmiyorum ama hep bir bana özel grupmuş gibi gelir aynı Stone Temple Pilots gibi:) Kuruluşu 1986 yılına dayanan Gal kökenli grubun Richey Edwards ve sonrası dönemi birçok fanı tarafından yoğun şekilde tartışımış olmasına rağmen ben bu durumu biraz Pink Floyd – Syd Barrett konusunun 90’lar versiyonuna benzetiyorum. Edwards’ın etkisinin yoğun olduğu Motown Junk dönemini ve grubun o dönemlerde kendisini tanımladığı Sex Pistols, Guns’n Roses tarzını çok sevmiş olduğum gibi (Suicide is Painless coverı kesinlikle en başarılı coverlardandır şahsımca) Edwards’ın 1995 yılındaki kayboluşundan sonra (hala bulunamadı) çıkan özellikle ilk 2 albüm ve bu albümlerde yer alan A Design of Life ya da If You Tolerate This gibi artık rock tarihinin kültleşmiş eserlerini de çok seviyorum. Zaten grubu bana tanıtan da tam bu dönemler ve özellikle belki de en başarılı albümleri olarak görebileceğim This is My Truth Tell Me Yours albümü.  

This_is_my_truth_tell_me_yours

This Is My Truth Tell Me Yours – 1998

Manic Street Preachers, This is My Truth Tell Me Yours albümünü Eylül 1998’de yayınladı. Albümden önce aynı yıl Ağustos ayında ise grup bu albümden ilk single olan If You Tolerate This Then Your Children Will Be Next’i yayınlamıştı. Bu şarkı aynı zamanda İngiltere liste tarihinde 1 numara olan şarkılar içerisinde en uzun isme sahip şarkı ünvanını da hala koruyor. Albümde İngiltere listelerinde 1 numaraya çıkan ilk Manics albümü özelliğine de sahip. Albümden çıkan ve ilk 10’a giren diğer bir single’da You Stole The Sun From My Heart. Bu şarkıya yıllar sonra Send Away the Tigers albümünde yer alan ve The Cardigans’ın vokalisti Nina Persson ile düet olarak söylenen Your Love Alone Is Not Enough’da da güzel bir saygı duruşu yapılmıştı hatırlatayım.

manic_street_preachers

Manic Street Preachers: Wire, Edwards, Bradfield, Moore

1999 yılında Brit ödüllerinde Best albüm ve best grup ödüllerini kazanmalarını sağlayan This is My Truth Tell Me Yours kesinlikle sadece Manic Street Preachers fanları için değil bütün müzik, özellikle de rock severlerin arşivinde bulunması gereken bir albüm. Albüm ayrıca bütün şarkıları Nick Wire tarafından yazılmış ilk Manics albümü özelliğine de sahip. O kadar şarkı ismi verdik ama kesinlikle The Everlasting dinlediğim en başarılı Manics şarkılarında birisi ki albüm de onunla başlıyor. 2011 yılında canlı olarak da izleme şansına sahip olduğum Manic Street Preachers’ı umarım bir kere daha kanlı canlı seyretme şansım olur diyor ve ekliyorum herkese iyi dinlemeler…

İmajlar: musicpilgrimages.com, rokpool.com

The Everlasting

If You Tolerate This Then Your Children Will Be Next

You Stole The Sun From My Heart

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: