Fırtına kopartan Rüzgarın Çocukları: Vikings

Vikingler’i benim gibi 80 kuşağının çocukları TRT’de yayınlanan çizgi filmden hatırlayacaktır. Boynuzlu başlıklar giyerler, ejderha başlı ahşap gemileriyle fırtınalı denizleri aşarlar, yurtlarına ganimetlerle geri dönerlerdi. Bir Viking çocuğu olan Vicky’nin maceralarını merakla izlerdik çocukluğumuzda. Yakın dönemde TRT Çocuk kanalında da çizgi filmi yeniden yayınladılar.

Vikingler’in tarihine baktığımız zaman İskandinavya’nın soğuk iklimlerinde yaşayan ve 8.-11. yüzyıllar arasında batıya doğru kürek çekip Avrupa’nın kuzeybatı kıyılarına saldırarak korkulu Viking Devri’ni yaşatan bir kavim olduklarını görüyoruz. Avrupa’ya uzaklardan gelerek saldıran her kavim gibi Vikingler de barbar olarak nitelendirilmekten geri kalmıyorlar tabii ki. İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya tarihte şiddetli Viking saldırılarına uğrayan ülkelerden bazılarıdır.

vikings1

Vikinglerin hikayelerini anlatan bir çok film ve dizi film de çekildi. Zira Hollywood’un asla es geçmeyeceği tarihsel bir hikayedir. Öyle ki, Türk sineması da bu etkiden esinlenmiş ve 1961 yılında Kartal Tibet’in başrolünü oynadığı meşhur Tarkan filmlerinin bir serisi olarak Tarkan Viking Kanı adında bir film de çekilmiştir.

Son yıllarda Amerika’da The Tudors, The Borgias, Sparcatus gibi tarihi dizilerin yanısarı Game of Thrones’un da ilgi gören başarısının ardından Vikingler’i aynı tarzda anlatan bir dizi filmin çekilmemesi olmazdı. 2012 yılında Amerika’da yayınlanmaya başlayan Vikings dizisi ilk sezonunu tamamlarken Türkiye’de Cnbc-e kanalında Türkçe altyazılı olarak yayınlanmaya geçen hafta başladı.

vikings2

Vikings’in yazarı Micheal Hirst. Oscar alan Elizabeth: Altın Çağ filmi, The Tudors ve Camelot gibi büyük ilgi gören ve tarihi yapımlarının yönünü değiştiren dizilerin yazarı olmasından dolayı Vikings’te bu zamana kadar çeliken Viking konulu yapımlardan farklı bir dizi seyirciye sunuluyor. “Hayali bir tarihi gerçeklik”ten uzak durulmaya çalışılmış. Avrupa’da yaşanan Viking Devri’nin başlangıcından yola çıkan dizinin hikayesinde Vikinglerin gerçek yaşamı ve kahramanları yer alıyor. Dizinin baş kahramanı Ragnar Lothbrok, yaşadığı dönemde Vikinglerin yaşamını değiştirerek en büyük kahramanlarından biri olmayı başarır. Kimsenin henüz gitmeyi göze alamadığı ve bir soru olan batı kıyılarına çıkmak için cesaretini ve inancını birleştirerek zoru kolaylaştırır ve zamanla Avrupa’ya bela olmaya başlar. Ragnar kendisinin bile durduramadığı bir yükselişe ve destansı bir üne kavuşur.

Diziyi ilk bölümden itibaren izlerken kendinizi sanki saga destanlarının içinde geziniyormuş hissine kapılıyorsunuz. Karakterleri, karakterlerin gelişimleri, mekanları, dekorları, kostümleri ve müzikleri ile tarihi dizi sevenlerin dikkatini çekeceğini düşünüyorum. Zira benim beğenimi kazanmış bir yapım oldu. Ragnar rolünü  canlandıran Travis Fimmel  yeteneğiyle dikkat çekiyor. Özellikle Game of Trones’un yeni bölümlerini beklerken aradaki boşluğu dolduracak nitelikte bir prodüksiyonu olduğunu söyleyebilirim ama tabii ki yerini alamaz.  Vikings henüz izlemeyenlere takip etmelerini önerebileceğim bir dizi.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: