Ekranların yeni dizilerinden: Medcezir mi? Kayıp mı?

Televizyon kanalları kaliteli ve iddialı yapımlarla yeni yayın dönemine başladılar. Dizi savaşları hiç hızını kesmeden devam edeceğe benziyor. Elbette bu savaşın bir kazananı olacağı gibi bir  de kaybedeni  olacak. Yeni sezonun en büyük savaşını aynı gün yayınlanan ilk bölümleri ile Medcezir ve Kayıp dizileri verdi.

Kanal D’nin yeni dizisi Kayıp, yeni yayın dönemine hızlı bir giriş yaptı. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek dizinin yayın gününden önce ilk bölümüne ve genel hikayenin ana çatısına dair kısa bir bölüm yayınlandı. Kayıp’ın 15 dakikalık ön gösterimi yüksek reyting alarak dizinin beklentisini de yükseltti. Oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine geçmeyi de başardı. Mete Horozoğlu, İlker Kaleli, Aslı Enver, Dolunay Soysert, Kürşat Alnıaçık, Kaan Taşaner, Menderes Samancılar gibi oyuncuların yer aldığı dizinin büyük prodüksiyonu da gözden kaçmıyor. Dizinin en önemli özelliği de öyküsünün Doğan Yayın Holding’in Ceo’su İrfan Şahin’e ait olması. Yılların deneyimli televizyon yöneticisi olarak bir çok başarıya imza atarken başarısını koruma ve ilerletme becerisiyle de önemli bir yere sahiptir. Onun kalemiyle şekillenmiş bu dizinin öykü gelişiminin izleyiciyi ters köşeye oturtacağını tahmin ediyorum. Umarım öyle olur.

kayip_dizisiZira Kayıp dizisi konusu itibariyle hiç de yabancı olmadığımız bir hikayeyi anlatıyor. Holding sahibi zengin bir ailenin küçük yaştaki oğlu polis kılığına girmiş iki adam tarafından evinden alınarak kaçırılır. Karakola gitmeleri durumunda oğullarının öleceği tehditini alan aile çareyi eski bir polis olan Mehmet’ten yardım istemekte bulur. Kaçıran taraftan gelen ilk telefonla fidye belirlenir. Aile parayı bir çöp tenekesine bıraktıktan sonra evde beklemeye başlar. Ancak bunun karşılığında oğullarını değil evlerine gönderilen gizemli bir paketi alırlar. Mehmet ise çöp tenekesinden parayı alan fidyeciyi gizlice takip eder. Fidyecinin ıssız bir yerde paraları yaktığını görünce karmaşık ve olağandışı bir işe bulaştığını anlar. Bu noktada sıradan olan hikaye sıradışı bir hal almaya ve merak uyandırmaya başlıyor. Ama seyircinin zaten çok izlediği olaylarının etrafında dönecekse Kayıp’ın rakipleri karşısında pek şanslı olacağını görmüyorum.

Gelelim Star tv’nin yeni dizisi Medcezir’e. Star tv’nin iddialı yeni dizilerinden biri olan Medcezir’in yapımcı firması Ay Yapım. Yaptığı kaliteli dizilerle tanınan Ay Yapım yine çıtasını düşürmeden seyircinin karşısına çıktı. Çağatay Ulusoy, Serenay Sarıkaya, Mine Tugay, Barış Falay, Şebnem Dönmez gibi oyuncuların rol aldığı dizi Amerika’da beğeniyle izlenen The O.C. dizisinin uyarlaması. Yabancı dizi uyarlaması gerçekten riskli bir iştir ve hikayesinin çok iyi çalışılması gerekir. Medcezir’in hikaye kısmından tam not aldığını söyleyebilirim. Oyuncu seçimleri de yerinde olmuş. Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya bu sezon adlarından sıkça söz ettireceklerine benziyor. İyi bir ikili olmuşlar.

medcezirDizinin konusuna gelince, bildiğimiz zengin hayatlar ve fakir hayatlar. Yaman İstanbul’un kenar mahallelerinde yaşayan hayata tutunmak için derslerine sıkı sıkı çalışan bir gençtir. Bir gece abisinin ön ayak olduğu bir suça karışır ve temiz sicili kirlenir. O gece hayatını değiştirecek adam olan Avukat Selim ile tanışır. Zengin bir ailenin damadı olan Selim gönül işi olarak ihtiyacı olanlara avukatlık yapar. Yaman’ın talihsizlikleri devam edince Selim’in ona el uzatmasıyla kendine yeni olan zengin bir dünyanın içine adım atar. Bundan sonra yapması gereken Selim’in ona güvenmekte haklı olduğunu kanıtlamak için yaşamaktır.

Medcezir bu noktada merak uyandırıyor. Mekanlarıyla ve yüksek prodüksiyonu ile göz dolduruyor. Kurgusu ile sıkıcı hale gelmeden hikaye akıp gidiyor. Gençlerin seveceği ve merakla izleyeceği bir dizi olmuş.

Kayıp ve Medcezir için her iki diziye de bol reyting almasını diliyorum. İkisine de fazlasıyla emek harcandığı çok belli.

İlgili linkler: http://www.startv.com.tr , http://www.kanald.com.tr

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: