Cliff Burton’ın anısına Master of Puppets ve Orion

Metallica_Master_of_Puppets

Master of Puppets – 1986

Son 3-4 aydır ağırlıklı olarak Metallica ve üç albümünü dinleyip duruyorum. Adeta 1990 yılında ortaokula giden ve walkman’inde sürekli bu albümleri döndüren çocuk gibiyim. Nasıl bu albümleri o dönemde keşfetme ve ezberleme şansına sahip olduğum için çok mutluysam bu yaşımda hala aynı coşkuyu hissedebildiğim için de bir o kadar mutluyum. Hem de Metallica’nın Black Album sonrasını sevmeyen biri olmama ve uzun zamandır pek yüz vermememe rağmen.

Bu üç albümden Ride the Lightning ile ilgili Ktulu bağlamında birşeyler zaten karalamıştım. O zaman kronolojik sıraya uyayım ve Metal dünyası için kara bir gün olan 27 Eylül’ün yıl dönümünde hala birçok trash metal listesinde gelmiş geçmiş en başarılı albüm sayılan Master of Puppets’a bakalım. Master of Puppets özelinde de elbette Clifford Lee Burton’a.

Bazı kaynaklara göre Metallica’yı Metallica yapan 3,5 yıla damgasını vuran Cliff Burton ile Ulrich ve Hetfield’ın yollarının kesişmesi Whiskey a Go Go isimli barda Trauma’yı dinlemeye gittikleri zamana denk gelir. O zamanlar Mustaine daha Metallica’da çalmakta ve grup bass gitaristleri Ron McGowney ile sorunlar yaşamaktadır. İkili barda takılırken sahneden gelen solo sesi dikkatlerini çeker ve baktıklarında aslında sahnede wah wah pedalı kullanarak bass gitarıyla solo atan (ki bu solo ileride Kill ‘Em All’da yer alacak olan Anesthesia (Pulling Teeth)’den başkası değildir) uzun kızıl saçlı kendi halinde bir adam görürler. Burton, Lars ve James’i o kadar etkiler ki hemen gruba davet edilir ama Burton başta kabul etmez. Fakat Lars ve James vazgeçmez ve uzun uğraşlar sonunda Cliff Burton’ın Metallica, San Fransisco’ya taşınırsa katılırım şartını da kabul ederek şehir değiştirir ve gruba Burton’ı dahil eder.

Mart 1983’de Burton’lı kadro ilk defa sahne alır. Ardından çoğu metalseverin de bildiği gibi Mustaine ile sorunlar başlar ve Dave’in yerine Exodus’dan Kirk Hammett’ın dahil edilmesiyle sadece metal değil müzik tarihinin de en başarılı gruplarından ve özellikle en başarılı dörtlülerinden birisi tamamen ortaya çıkar. Kill ‘Em All ile başlayan tanınma da Ride the Lightning ile iyice doruk noktasına ulaşır.

Metallica_1986

Yıl 1986, Burton, Ulrich, Hetfield, Hammett

Ride the Lightning’in başarısının ardından oturmuş ve sert riffleriyle Master of Puppets 1986 yılında piyasaya çıkar. Çıktığı gün itibariyle dinleyenler ve eleştirmenler tarafından yüksek notlar alan albüm, hiçbir reklam kampanyası ve klip çalışmasının olmadığı bir dönemde sadece ilk yılında 500.000 kopya satar. Günümüze kadar da milyonlarca adet kopya satarak büyük bir başarı da elde eder. Billboard 200’de 29. sıraya kadar çıkan albüm, Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en iyi 500 albümü listesinde de 167. sırada yer alıyor. Ayrıca yukarıda da dediğimiz gibi hala en iyi metal albümü listelerinde de açık ara ilk sırayı koruyor.

Albüm aynı Ride the Lightning gibi 8 şarkıya sahip ve ilk şarkı Battery aynen Fight Fire with Fire gibi akustik bir girişe sahip. Ayrıca albüme ismini veren şarkı yine RtL’deki gibi ikinci sırada ki bu özelliği bir sonraki albümde de aynen korumuştu Metallica. Son olarak RtL’de nasıl çok başarılı bir enstrümental şarkı (The Call of Ktulu) varsa bu albümde de Metallica çok çok başarılı bir enstrümental şarkıya imza atmıştı. Bu gelenekte aynen bir sonraki albümde de (To Live is to Die) yer alacaktı.

Albüm ismine de hakkını verecek şekilde insanların farklı kavramlar ya da inançlar çerçevesinde esir alınmasını ve kuklaya dönüşmesini anlatan bir bütünlüğe sahip. Master of Puppets, uyuşturucu bağımlılığını çok başarılı bir şekilde anlatırken Disposable Heroes’da savaşlar ve komutanlar tarafından, Leper Messiah’da ise din tarafından kukla haline getirilen insanları aktarmış Metallica. Grubun en bilinen şarkılarından olan Welcome Home (Sanitarium) ise Ken Kesey’in Türkçeye Guguk Kuşu adıyla çevrilen One Flew Over the Cuckoo’s Nest kitabından esinlenirek yazıldığını belirteyim. Bu eser Milos Forman’ın yönetmenliğinde başrolünde Jack Nicholson’ın oynadığı 1975 yapımı bir film versiyonuna da sahip.

The Things That Should Not Be ise grubun H.P. Lovecraft’ın Shadow Over Innsmouth’tan etkilenerek yazdıkları bir şarkı. Grup bir önceki albümde de The Call of Ktulu‘yu benzer şekilde Lovecraft etkisiyle yazmıştı. Ve Orion’a gelince sadece Metallica’nın değil sanıyorum müzik tarihinin en başarılı enstrümental eserlerinden birisi olarak birçok kişinin arşivinde önemli bir yerde bulunuyor.

Donnington1985_Metallica

Donnington 1985 – Metallica

Master of Puppets kesinlikle grubun doruk noktasıydı. Eylül ayında grup Avrupa turnesine çıkar ve 27 Eylül 1986 sabaha karşı yani bundan tam 27 yıl önce İsveç’de Ljungby yakınlarında tur otobüsleri gece buz nedeniyle kayar ve devrilir. Bu kaza Cliff Burton efsanesinin sonu olacaktır. Efsaneye göre bir gece önce Hammett ile üst ranza için kart çekmişler ve Maça Ası’nı çeken Burton üst ranzayı kapmıştır. Ama dediğim gibi bu sadece bir efsane durumunda şu anda. Burton’ın ölümü elbette bütün metal dünyasını da derinden etkiler. Anthrax, albümleri Among the Living’i Burton’a adar ve Dave Mustaine, Burton’ın (ki çok yakın arkadaştırlar) öldüğünü duyduğunda In My Darkest Hour’u yazar.

Cliff eğer hayatta olsaydı Metallica nasıl bir yol izlerdi bunu birçok kişi gibi ben de merak ediyorum. Ne kadar bu adamın büyük hayranı olsam da Metallica’nın Burton sonrasında özellikle de …And Justice For All olmak üzere 2 güzel albüm daha yapmayı başardığını hatırlatayım. Bu arada …And Justice For All’da yer alan To Live is To Die’da Burton’a adanmıştır.

Donnington1985_CliffBurton

Donnington 1985 – Cliff Burton

Burton sahnede her ne kadar müthiş bir adrenalin patlaması yaşasa da normalde çok sakin ve mütevazi bir kişiliğe sahipti. Bach hayranı, İspanyol paça pantalon ve kot ceket takımlarını giymeyi seven San Fransisco’lu hippi bir ailenin oğlu Burton’ın külleri Bay Area’a değişik yerlere savruldu. Anma töreninde de Orion çalındı ki James, bu şarkının büyük kısmının Burton’a ait olduğunu söylemiştir. Orion, Burton’ın ölümünden sonra da konserlerde baştan sona çok az çalınmıştır.

Genellikle 3 şarkı eklememe rağmen bu sefer iki parça ekliyorum aşağıya. İlki albüme de ismini veren ve ortasında yer alan solo ile benim için her zaman best listemde yer alacak olan Master of Puppets’ın 1986 yılından kalma ve Burton öldükten sonra yayınlanan Cliff ‘Em All’da da yer alan bir konser kaydı ve diğeri de elbette ölüm yıldönümünde Cliff Burton anısına Orion. Hepinize iyi dinlemeler ve huzur içinde uyu Burton…

İmajlar: 100xr.com, ukrockfestivals.com, wikipedia.com

Master of Puppets

Orion

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

Bir Yanıt “Cliff Burton’ın anısına Master of Puppets ve Orion”

  1. Eyvallah dostum! Sayende hem gençlik(!) anılarım canlandı, hem MoP’ın ortasındaki soloyu hatırlayınca tüylerim diken diken oldu, hem de dağarcığıma bazı yeni bilgiler eklenmiş oldu: Örneğin My Darkest Hour ki en sevdiğim Megadeth şarkılarındandır.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: