Fatih dizisi ekranları fetheder mi?

Kanal D yeni sezona birbirinden iddialı yeni dizilerle başladı. Bunlardan biri de Fatih Sultan Mehmet’in hayatını anlatan Fatih dizisi. Televizyon işlerinde ne kadar iddialı olursanız güvenli sulardan çıkıp risk dolu sularda yüzmeye başlarsınız.

Fatih dizisi Şubat 2012’de vizyona giren ve toplamda 6,5 milyon seyirciye ulaşan Fetih 1453 sinema filminin yapımcısı Med Yapım tarafından çekiliyor. Gişede büyük bir başarı elde edince dizisini de yapmaya karar verildi ve  yüksek bütçeli bir prodüksiyona adım atıldı.  Aslında tutan  dizilerin sinema filmlerinin çekilmesine alışmıştık, bu kez yüksek gişeli bir filmin dizisi yapıldı. Bir yıla aşkın bir süre hazırlıkları devam eden dizi dün ilk bölümüyle ekranlara merhaba dedi.

Mehmet Akif Alakurt, Fatih Sultan Mehmet rolünde

Mehmet Akif Alakurt, Fatih Sultan Mehmet rolünde

Öncelikle 7’sinden 70’sine Fatih Sultan Mehmet dendiği zaman herkesin aklına İstanbul’un fethi gelir. Ancak dizi ilk bölümünde İstanbul’un fethinden sonraki 10 yılda yaşanan padişaha yöneltilen suikast girişimleri anlatıldı. Hristiyan dünyasının asla vazgeçmediği padişahı öldürme denemeleri başarısızlıkla sonuçlanıyor ama yeni bir suikast hazırlığı hemen başlıyor. Öte yandan sultan adayı olan şehzadelerin anneleri birbirleriyle kıyasıya bir rekabetin içinde, harem oyunlarını oynarken tek sorunları kendi oğullarının ileride sultan olmasını sağlayabilmek. Fatih Sultan Mehmet de bir yandan sarayına kadar sızan düşmanlarıyla baş etmeye çalışırken diğer yandan da kendi emri altındaki paşalara rağmen halkına adaletli bir şekilde hükmetmenin derdinde. Bir sultan olarak yeri geldiğinde merhametli olurken yeri geldiğinde de hataya ve ihanete karşı kesinlikle acıma göstermiyor. Bir imparatorluğa hükmetmek ikisi arasındaki hassas dengeyi koruyabilmekte yatıyor. Ayrıca bir baba olarak şehzadeleri ile birlikte yaptığı bir at gezintisinde çocuk büyütmenin ne kadar zor olduğundan bahsediyor.

Dizideki kostümler oldukça dikkat çekiyor. Özellikle haremdeki kadınların dekolteleri göze batmıyor değil. Dekorlara diyecek bir şey bulamıyorum, sanat grubu oldukça iyi bir iş çıkarmış. Dizinin müzikleri de mehter müziğinden ve ilahilerden yer yer izler taşıyor. Bütçe oldukça yüksek, masraftan kaçınılmamış. İlk bölümde bazı kusurlar göze batsa da bir kaç bölüm sonra yerine oturur diye düşünüyorum.

Gamze Özçelik, Çiçek Hatun rolüyle Game of Thrones karakteri Cersei Lannister'a benzetildi

Gamze Özçelik, Çiçek Hatun rolüyle Game of Thrones karakteri Cersei Lannister’a benzetildi

Oyuncu kadrosuna gelince… Uzun zamandır dizilerde görünmeyen Mehmet Akif Alakurt Fatih’i canlandırıyor. Yapılı vücuduyla bir padişah rolüne uygun olabilir ama oyuncu yeteneği her zaman önemlidir. Çiçek Hatun rolündeki Gamze Özçelik ve Gülbahar Hatun rolündeki Seda Akman sanki canlandırdıkları tarihi kişilikleri ve dönemi yeterince çalışmamış, sette vazifemi yaparım gerisine gerek yok gibi oynuyorlar. Dizide bu üç karakterin dışında hikayeyi hareketlendirecek, heyecanlandıracak, merak uyandıracak başka bir karakter yok. Şehzadeler ise oldukça geri planda kalmış.

Fatih Kanuni’ye rakip oldu

Tarihe büyük başarıları ile geçen iki Osmanlı padişahı yüzyıllar sonra birbirine rakip oldu. Kanuni’nin büyük büyük babası Fatih İstanbul’u fethederek tarihi çağları değiştirmişti, Kanuni’nin hayatı da 21. yüzyıl Türkiye’sinde dizi sektörünün dinamiklerini yerinden oynattı.

Fatih dizisini izlerken, 4. sezon bölümleri yayınlanan Muhteşem Yüzyıl ile kıyaslama yapmamak mümkün değil. Muhteşem Yüzyıl yayınlana kadar Osmanlı dönemiyle alakalı bir çok televizyon ve sinema yapımı gerçekleştirilmişti ama Muhteşem Yüzyıl hem görsel hem dramaturjik yapısındaki başarıyla Türk dizileri arasında bir kilometre taşı oldu. Fatih dizisi de aynı çıtayı yakalamalıydı ama ilk bölümüyle bekleneni veremedi. Nasıl olsa Fetih 1453 filminde İstanbul’un fethini anlattık demeyip Fatih dizisinin ilk bölümleri fetih hazırlıklarına ve fetih sahnelerine ayrılsaydı seyircinin ilgisini daha çeker diye düşünüyorum.

İlgili linkler: http://kanald.com.tr/fatih , http://www.medyapim.com

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: