Sinemada Psikoloji – Anormal Davranışlar

Sinemayla yakından ilgilenenlerin ve aynı zamanda psikolojiye merak duyanların seveceği türden bir kitap geçti elime. Uzman Psikolog Tarık Solmuş’un kaleme aldığı Sinemada Psikoloji kitabı, filmleri sadece seyretmekle kalmayıp okumayı da sevenlere hitap ediyor.

Boyut Yayınları’ndan çıkan kitap, filmlerin psikolojik derinliğini ve karakterlerin psikolojik yansımalarını özgün bir çalışma olarak ele alıyor. Kitabı anlamak için derin bir psikoloji veya sinema kuramları bilgisine hakim olmak gerekmiyor. Bir sanat eseri olarak filmlerdeki karakterin iç dünyasına girerek farklı bir bakış açısı yakalamayı sağlıyor. Film karakterlerinin psikolojik analizini yaparak insan davranışlarının nedenlerini ve sonuçlarını anlamada bir rehber olma niteliği de gösteriyor aynı zamanda. Sinemada Psikoloji, insan davranışlarının psikolojisini film karakterleri üzerinden aktararak filmleri farklı boyuttan izlemeyi sağlıyor.

Kitap, psikolojik sorunlar ve film analizleri ile anormal davranışlar içeren filmler antolojisi olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Başlıklar halinde psikolojik sorunlar/bozukluklar hakkında kısa kuramsal bilgilere yer verildikten sonra çok sayıda filmin analizi ve karakter çözümlemesi yapılıyor. Kitabın sonunda yer alan antolojide ise ana karakterinde veya yan karakterinde psikolojik sorunlar olan, içinde psikolojik yansımalar taşıyan filmlerin uzun bir listesi yer alıyor.

Sinemada_PsikolojiKitapta incelenen psikolojik sorunlar ve film analizlerinden bazıları

Agorafobi ve panik bozukluk, antisosyal kişilik bozukluğu, bağımlı kişilik bozukluğu, cinsel sapkınlıklar, kıskanma ve aldatma, obsesif-kompulsif bozukluk, şizofreni ve sanrısal bozukluk, sınırda kişilik bozukluğu, seks bağımlılığı, travma sonrası stres bozukluğu gibi…

Analizi yapılan filmler ise Ordinary People, La Luna, Away From Here, American History X, Breakfast at Tiffany’s, Gegen die Wand, All About My Mother, Cahil Periler, Boys Don’t Cry, Peri Tozu, P.S. I Love You, Eyes Wide Shut gibi…

Hem sinema hem psikoloji öğrencilerine harika bir kılavuz niteliğinde olan kitap, sinema tutkunlarının veya profesyonellerinin de başucu kitabı olabilecek kalitede. Okumanızı tavsiye ederim.

Sinemada Psikoloji Anormal Davranışlar
Uzm. Psk. Tarık Solmuş
Boyut Yayınları
336 sayfa
Ağustos 2012

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: