Puzzle yapmanın incelikleri

Puzzle yapanlar bilirler, ilk parçayı elinize aldıktan sonra artık yerleştireceğiniz son parçaya doğru giden tutkulu bir yola girmişsiniz demektir. Puzzle ile ilgili herkesin bir başlama hikayesi vardır. Benim hikayem ise çocukluğuma, ilkokul yıllarına kadar uzanıyor. O zamanlar tabii ki yaş itibari ile az sayılı büyük parçalı olan yaz-bozlar yapıyorduk. Bir de o zamanlar puzzle değil de yap-boz diyorduk. Ve yaz-boz adından ileri gelerek sürekli yapıp bozuyorduk. Hatırladığım kadarıyla ilk yaz-bozum da Varyemez Amca ve Heidi’ydi.

Yaş ilerledikçe çalışma hayatının yorgunluğunu artmanın en makul yolu olarak puzzle yapmaya geri döndüm. Ben aslında puzzle yapmayı bir zihin aktivitesi olarak görüyorum. Elinizde bir parça, kafanız onu nereye yerleştireceğinizle meşgulken, sorunlardan ve sıkıntıdan bir süre uzak kalıyorsunuz. Bir zamandan sonra da zaten puzzle asla vazgeçemeyeceğiniz bir tutku haline geliyor.

Hazel_Soan_Sunlit_Quay

Hazel Soan – Sunlit Quay

Her uğraş gibi puzzle yapmanın püf noktaları var tabii ki.  İlk puzzle’ınızı yaptıktan sonra puzzle seçimi konusunda daha tecrübeli oluyorsunuz. Size verebileceğim ilk tavsiye, eğer ilk kez puzzle yapacaksanız 500 parça olanlardan ve renk-desen çeşidi çok olanlardan seçin. Benim ilk puzzle’ım 500 parçalıktı ama mavi renk çoğunlukta olduğu için yaparken biraz sıkılmıştım ve bir daha puzzle almaya da niyetim olmaz diye düşünmüştüm. Ama yapmaya bir kez başladınız mı asla bırakamayacağınız bir uğraş oluyor.

Daha sonraki puzzle seçimim yine 500 parça olmuştu ama bu sefer renk ve desen çeşitliliği fazlaydı. Hazel Soan’ın Sunlit Quay isimli sulu boya tablosuydu. Hobi olarak ilgilendiğim konularda sabırsız olduğum için hemen yapıp bitirmek istediğim yine az parçalı puzzle seçmiştim. Oysa ki iş hayatında fazlasıyla sabırlıyımdır 🙂 Renk ve desenlerden parçaların yerlerini belirlemek kolay olduğu için kısa sürmüştü. Puzzle bittikten sonra beni kesmedi, sanki hevesim kursağımda kaldı gibi hissettim.

Üçüncü puzzle seçimimde parça sayısını yükselttim ve 1000 parçalık puzzle aldım. Gold Puzzle Bahar Perisi. Desen çeşidi fazlaydı ama renk yoğunluğu siyah ve beyazda olduğu için fazlasıyla zihin aktivitesi yapmıştım. Sonraki puzzle’ımı severek seçmiştim. James Dean’in Almanca yazılı bir afişiydi, Ravensburger Puzzle James Dean. En son yaptığım puzzle’da renk yoğunluğu olarak yeşil hakimiyeti vardı ve 1000 parçalıktı. Gold Puzzle Romanticism. Yeşil ton geçişlerinin olduğu yerlerde parçalar elimde uzun süre nereye yerleştireceğim diye arandığımı hatırlıyorum.

Gold_Puzzle_Bahar_Perisi

Gold Puzzle – Bahar Perisi

Puzzle seçiminde sonra en önemli nokta puzzle zemini olarak neyi ve nereyi kullanacağınızdır. Kırtasiyeden puzzle boyutuna uygun kalın olmayan mukavva karton alabilirsiniz. Eğer yapacağınız puzzle 1000 parçanın üzerindeyse iki karton alıp birleştirebilirsiniz. Puzzle halısı kullanmak da oldukça pratik. Puzzle yapmaya devam ettiğiniz süreçte rulo halinde katlayarak parçaların kaybolma riski olmadan ortadan kaldırabiliyorsunuz. Puzzle yapacağınız yer de önemli. Ben masayı kullanmanızı tavsiye ederim. Koltuk veya yerdeki halı üzerinde yaparsanız bir süre sonra bel, boyun ve bacak ağrısı çekmeye başlarsınız.

Puzzle yapmaya nasıl başlayacağınız çok önemli. Öncelikle kenar parçaları seçip bir araya getirirseniz resim çerçevesini belirlemiş oluyorsunuz ve bu dikdörtgen çerçeve size iyi bir referans noktası oluyor. Sonrasında desen ve renklere göre kolaylıkla yapabileceğiniz bölümlerden devam edebilirsiniz. Renk ton geçişlerinin karışık olan zor yerleri en sona bırakın. Bütün enerjinizi buralarda kullanacaksınız çünkü.

Gold_Puzzle_Romanticism

Gold Puzzle – Romanticism

Puzzle yapmanın bir diğer püf noktası da puzzle yapıştırmak. Puzzle yapıştırıcısı çeşitleri satılıyor. Gerçi puzzle kutularında sizin sulandıracağınız toz halinde yapıştırıcılar küçük poşetler halinde bulunuyor. Likit halde olan ucu süngerli ve kullanımı çok kolay olan puzzle yapıştırıcıları da satılıyor. Puzzle’ı ön yüzeyinden yapıştırdıktan sonra çerçeveye vermeden önce bir tavsiyede bulunacağım. Bir mukavva karton üzerinde ters çevirerek puzzle’ı arka yüzeyinden koli bantı ile yapıştırmak daha sağlam hale getirecektir.

Puzzle çerçevelemek de önemli bir nokta. Çerçeveci de mutlaka puzzle’ın rengine en uygun olan çerçeveyi seçin. Puzzle çerçeve camı olarak parlak olmayan mat camın kullanılması daha iyi bir görsel sonuç verecektir. Son bir şey de, puzzle tamamlandıktan sonra kutusunu atmaya kıyamıyorsunuz. Zira ben atmıyorum.

Herkese yapıp bozmayacakları uğraşlar diliyorum.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

Bir Yanıt “Puzzle yapmanın incelikleri”

  1. çok güzel bir paylaşım paylaşım için teşekkürler.

    http://www.yapboz.org

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: