Senfonik Metal Efsanesi Haggard İstanbul’da

Son yıllara göre konserler açısından keyifsiz geçen bir yıl oldu 2013. En son Rock’n Coke’ın artık iyice Indie’ye bağlaması (nerede Korn, Cure, Smashing Pumpkins’in geldiği yıllar) nedeniyle bu sene Hezarfen semalarına bile gitmemiştik. Ama tam yıl bitiyor derken gözüme Haggard’ın Aralık ayında önce İstanbul ardından da Ankara’da olacağı takıldı ve bu sıkıntılı konser yılını güzel uğurlama fırsatı doğdu.

Malum bilen biliyor ama Haggard 1991 yılında kurulmuş Alman Senfonik Metal gruplarından birisi. Hatta bu türün öncülerinden birisi olduğunu da ekleyelim. Haggard’ın brutal vocal kısmı hariç aynı kulvarda sayılabilecek Therion‘u güzel bir konserle kanlı canlı izleme şansım olmuştu. Şimdi de kısmet Asis Nasseri ve ekürisineymiş. Daha önce uğradıkları İstanbul’da bu sefer 7 Aralık akşamı bir konser verecekler. Kurulduğu dönemde 21 kişiden oluşan grup şu anda sanıyorum 16 kişi civarına. Eh dedik zaten senfonik diye bu nedenle karşınızda tenörler, sopranolar, çellolar ve kemanlar da olacak. Bu arada grubun Bulgaristan’da Plovdiv Filarmoni Orkestrası ile de güzel bir konseri olmuştu geçen yıllarda.

haggard

Tarihlerinde 3 demodan sonra ilki 1997 olan 4 albüm sıkıştıran grup bu yönden de sürekli gereksiz ve birbirine benzer albümler çıkaran gruplar karşınıda oldum olası saygımı toplamıştır. Özellikle Awaking the Centuries’in (ki benim de grubu tanımamı sağlayan albümlerdendir) birçok müzikseverin arşivinde yer alması gerektiğini de düşünüyorum.

Galileo’ya bir albüm adamış, konserleri bittikten sonra seyircilerin arasına karışıp onlarla bira içen ya da konser öncesi şehrin metal barlarında fanlarıyla bir arada olmayı tercih eden bu mütevazi ama bir o kadar da efsane olmuş grubu canlı izlemek isteyenler için etkinliğin biletix linki tam burada. Grubu tanımak isteyenler içinde web sitesi tam burada. Aşağıda Haggard’dan bir iki güzelleme de paylaşıyorum, özellikle Heavenly Damnation’da şarkının gazıyla grubun kopuşu (yan flüt dahi) muhteşem . Konserde görüşene kadar iyi dinlemeler.

İmaj: transilvaniareporter.ro

Awaking the Centuries (Live Wacken 2007)

Herr Mannelig

Heavenly Damnation (Live Guatemala, 2012)

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: