Senfonik Metal Efsanesi Haggard İstanbul’da

Son yıllara göre konserler açısından keyifsiz geçen bir yıl oldu 2013. En son Rock’n Coke’ın artık iyice Indie’ye bağlaması (nerede Korn, Cure, Smashing Pumpkins’in geldiği yıllar) nedeniyle bu sene Hezarfen semalarına bile gitmemiştik. Ama tam yıl bitiyor derken gözüme Haggard’ın Aralık ayında önce İstanbul ardından da Ankara’da olacağı takıldı ve bu sıkıntılı konser yılını güzel uğurlama fırsatı doğdu.

Malum bilen biliyor ama Haggard 1991 yılında kurulmuş Alman Senfonik Metal gruplarından birisi. Hatta bu türün öncülerinden birisi olduğunu da ekleyelim. Haggard’ın brutal vocal kısmı hariç aynı kulvarda sayılabilecek Therion‘u güzel bir konserle kanlı canlı izleme şansım olmuştu. Şimdi de kısmet Asis Nasseri ve ekürisineymiş. Daha önce uğradıkları İstanbul’da bu sefer 7 Aralık akşamı bir konser verecekler. Kurulduğu dönemde 21 kişiden oluşan grup şu anda sanıyorum 16 kişi civarına. Eh dedik zaten senfonik diye bu nedenle karşınızda tenörler, sopranolar, çellolar ve kemanlar da olacak. Bu arada grubun Bulgaristan’da Plovdiv Filarmoni Orkestrası ile de güzel bir konseri olmuştu geçen yıllarda.

haggard

Tarihlerinde 3 demodan sonra ilki 1997 olan 4 albüm sıkıştıran grup bu yönden de sürekli gereksiz ve birbirine benzer albümler çıkaran gruplar karşınıda oldum olası saygımı toplamıştır. Özellikle Awaking the Centuries’in (ki benim de grubu tanımamı sağlayan albümlerdendir) birçok müzikseverin arşivinde yer alması gerektiğini de düşünüyorum.

Galileo’ya bir albüm adamış, konserleri bittikten sonra seyircilerin arasına karışıp onlarla bira içen ya da konser öncesi şehrin metal barlarında fanlarıyla bir arada olmayı tercih eden bu mütevazi ama bir o kadar da efsane olmuş grubu canlı izlemek isteyenler için etkinliğin biletix linki tam burada. Grubu tanımak isteyenler içinde web sitesi tam burada. Aşağıda Haggard’dan bir iki güzelleme de paylaşıyorum, özellikle Heavenly Damnation’da şarkının gazıyla grubun kopuşu (yan flüt dahi) muhteşem . Konserde görüşene kadar iyi dinlemeler.

İmaj: transilvaniareporter.ro

Awaking the Centuries (Live Wacken 2007)

Herr Mannelig

Heavenly Damnation (Live Guatemala, 2012)

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: