Hükümet Kadın 2

BKM Film tarafından Şubat 2013’te gösterime çıkartılan Hükümet Kadın filmi gişede başarılı olunca daha yıl olmadan ikinci film de geçtiğimiz hafta gösterime girdi. İlk haftasonu gişe raporlarına göre ilk film ile arasında pek fark yok, hatta ikinci film gösterim bitimine kadar daha çok gişe yapabilir gibi duruyor.

hukumet_kadin2Hükümet Kadın 2 filmi,  ilk filmin 7 yıl öncesine gidiyor ve hikayesi 1949 yılında geçiyor. Filmin kahramanı, Demet Akbağ’ın canlandırdığı Xate, kocası Midyat Belediye Başkanı olan Aziz Veysel yasaklı kitapları okuma gerekçesiyle tutuklanınca, onun başlatamadığı seçim çalışmalarını yürütmeye karar veriyor. Bundan önce tek derdi kendi çocukları olan Xate, bir yandan da köy çocuklarını toplayarak kendi at arabasıyla okula götürür ve akşam okuldan alır. Başkan Aziz Veysel’in yokluğunu fırsat bilen Faruk ise, Kaymakan olan babasının vali olarak atanmasından kuvvetle, yeni seçim kampanyalarında belediye başkan adayı olur. Xate ile aralarındaki çekişme hiçbir zaman düşmanlığa dönüşmez ama Faruk da elinden geldiğince hinlik yapmaya çalışır. Çoğu ailelerin çocuklarını okula göndermekten vazgeçmeleri üzerine Xate, okul öğretmeni ile anlaşarak köye bir ilk okul yapmaya kalkışır. Gerçi kendisi bunu bir seçim kampanyası olarak kullanmak istemese de Faruk’un da düzenlediği hileli oyunlar yüzünden ister istemez okul yapımı seçimde kullanılan bir malzeme olur.

hukumet_kadin2_Absürd komedi de diyebileceğim Hükümet Kadın 2, yöre insanlarının halleri komik bir şekilde anlatılmış. Filmin senaryosunu yazıp yönetmenliğini yapan, aynı zamanda Faruk karakterini canlandıran Sermiyan Midyat, babaannesinin hayatından esinlenerek Güneydoğu’nun ilk kadın belediye başkanı olan Zekiye Midyat’ın gerçek hikayesinden dönemin siyasi ve toplumsal yaşamını gülümseterek kameraya yansıtmış. İlk filmi izleyip de beğenenlerin mutlaka izlemek isteyecekleri bir film. İlk filmi izlemeyenler için ise devam eden bir hikayesi olmadığından ilk filmden bağımsız olarak rahatlıkla anlayabilecekleri bir senaryosu var. Teknik unsurları da göz önünde tutarsak kaliteli bir yapım olmuş. İlla ki gidin izleyin demem ama merak edenlere tavsiye edeceğim bir film.

Filmin Künyesi

Vizyon Tarihi: 8 Kasım 2013 
Süre: 1s 45dk
Yönetmen: Sermiyan Midyat
Senaryo: Sermiyan Midyat
Oyuncular: Demet Akbağ, Sermiyan Midyat, Ercan Kesal, Mahir İpek, Gülhan Tekin, Burcu Gönder, Bülent Çolak, Ayberk Atilla
Tür: Komedi
Yapım şirketi: BKM Film
Dağıtımcı: UIP Türkiye

Filmin Fragmanı

İlgili linklerhttp://www.hukumetkadin.comhttp://www.bkmonline.nethttp://www.uip.com.tr

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: