Yılın en iyi filmi: Gravity (Yerçekimi)

Sandra Bullock ve George Clooney’nin baştan sona mükemmel bir oyunculuk yeteneği gösterdiği bir film Yerçekimi. Mutlaka sinema salonunda 3D olarak izleyin. Hem verdiğiniz paraya hem de ayırdığınız vakte fazlasıyla değecek.

Bilimkurgu seven veya sevmeyen ama sinemaya ilgi duyan herkesin, filmin her dakikasından heyecanla karışık keyif alacağı bir yapım olarak gösterimde yer alıyor Yerçekimi. Filmin senaristi ve yönetmeni olan Alfonso Cuaron, hem dramatik yapısı bakımından hem de görsel teknik bakımından yılın en iyi filmlerinden biri olarak rahatça gösterebileceğim bir yapımın altına imzasını atmış. Sandra Bullock ve George Clooney’den oluşan oyuncu kadrosu da yetenekleriyle filmin başarısına oldukça katkı sağlıyorlar.

gravity_2

Sandra Bullock, George Clooney

Konusu uzayda geçen ama yıllardır izlediğimiz klişelerin aksine gezegenler veya galaksiler arası savaşların olmadığı, devasa boyutlarda uzay savaş gemilerinin ve uzaylı yaratıkların yer almadığı, kalabalık bir oyuncu kadrosu yerine iki kişi ile baştan sona hem gerilim, hem heyecan aynı zamanda da dramatik etki yaratan bir film ortaya çıkmış. Matt Kowalski (George Clooney) ve Dr. Ryan Stone (Sandra Bullock) rutin bir iş olarak dünyanın yörüngesindeki uyduya bakım amacıyla bir keşif yolculuğuna çıkarlar. Stone ilk kez çıktığı bu uzay yolculuğundaki bazı tecrübesizliklerinin deneyimli astronot Kowalski’nin yardımıyla üstesinden gelir. Houston’daki üs ile olan sürekli iletişimleri sırasında yolunda giden çalışmaları tehlikeli bir haber ile sekteye uğrar. Yüzeyde patlayan bir mekiğin parçaları bulundukları yere doğru yaklaşmaktadır ve bir an önce görevlerini olduğu yerde bırakıp dünyaya geri dönmek için harekete geçmeleri gerekmektedir.

Sinema koltuğuna rahatça yayılıp sakin halde mükemmel bir görsel şölen izlerken birden oturduğunuz koltukta doğrulup Dr. Stone ve Kowalski’nin yaşamaya başladığı paniğin etkisine kapılmamanız içten bile değil. O dakikadan sonra seyirci olmaktan çıkıp sanki bu iki bilim insanı ile birlikte siz de uzayın içinde hayatta kalma mücadelesi veriyorsunuz. Dr.St

gravity_1

one’un sınırlı seviyedeki oksijen durumu ile birlikte sanki sizin de nefes alışverişleriniz hızlanıyor. Kowalski’nin uzaya olan hayranlığı ve tecrübesinden kaynaklanan soğukkanlılığı ile nabız atışlarınız düzene giriyor. Mekiğin kopan parçalarının yarattığı etkiyle uzayda savrulurken siz de sanki onlarla birlikte olduğunuz yerde dönüyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Bütün film boyunca Dr. Stone’un yaşadığı fiziksel zorlanmayı ve ruhsal değişimleri aynen hissediyorsunuz. Bütün film boyunca sanki sinema koltuğunda değil de onlarla birlikte uzay boşluğunda yaşam mücadelesi veriyorsunuz. Birebir filmin içindesiniz adeta.

Böylesine bir bilimkurgu filminin gerçeklik etkisinin yaratmasının sebebini iki şekilde açıklayabilirim. Birincisi, gerçek hayatta yaşanması muhtemel bir olayı konu almış. İkincisi teknik açıdan öylesine özenli ve dikkatli çalışılmış ki, planlanan kamera hareketleri ve açıları ile olayın hem görsel hem duygusal etkisi çok iyi bir şekilde aktarılmış. Hatta üçüncüsü, diğer ikisi kadar önemli olan ise oyunculukların inandırıcı olması. Bullock ve Clooney’in oyunculukları o kadar gerçeğe yakın ve inandırıcı ki, bir an olsun bile efekt veya bir stüdyo çekimi etkisini hissetmiyorsunuz. Sanki ikisi de o an gerçekten uzayın ortasındalar ve çarpma anlarında gerçekten uzayın boşluğunda savruluyorlar.

gravity_3

Son yıllarda sinema endüstrisi dünya çapında hem korsan ürünlerin hem de internetin etkisiyle kayıp yaşamaya başladı. İşin profesyonelleri, yani sinemanın farklı alanlarında çalışıp para kazananlar bile, ya korsan ürünleri tercih ediyor ya da sinema salonlarına gitmeyip internetten film izlemeyi tercih ediyor. Hatta durum öyle bir boyuta geldi ki, gösterimde olan yabancı bir filmi internetten rahatlıkla seyredebiliyorsunuz. Bu da seyircileri tabii ki de sinema salonlarından uzaklaştırıyor ki, sinema biletlerinin yüksek fiyatlarını da işin içine katarsak bu durumun yaşanması biraz normal gibi görünüyor.

Ancak bazı filmler var ki, kesinlikle ama kesinlikle sinemada izlenmesi gereken. İnternetten veya küçük bir ekrandan izlendiği takdirde hiçbir şekilde vaad ettiği görsel etkiyi veremez. Yerçekimi de böyle filmlerden biri. Mutlaka üç boyutlu olarak büyük bir sinema salonunda izleyin derim.

Filmin Künyesi
Orijinal Adı: Gravity
Yönetmen: Alfonso Cuaron
Senaryo: Alfonso Cuaron, Jonas Cuaron
Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney
Tür: Bilimkurgu
Yapım Şirketi: Warner Bros / ABD
Dağıtımcı: Warner Bros Turkey

Filmin Fragmanı

İlgili linkler: www.gravitymovie.com

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: