Salı akşamları Kanal D’de Cinayet var!

Dizilerin birbiri ardına bittiği, bitenlerin yerine yenilerinin geldiği bu zamanda ekranların gözde kanallarından Kanal D’de Cinayet var! Cinayet derken anlaşılmasın, henüz 2. bölümü yayınlanmış olan yeni bir dizinin adı.

Bir Türk senarist olsanız ve yazdığınız özgün dizi senaryonuzla yapımcılara ve kanal yöneticilerine başvursanız ve bu dizinin adı da Cinayet olsa, kuvvetle ihtimal size söylenen şu olurdu: Senaryoyu beğendik ama adını değiştirmek gerekiyor. Çünkü Türkiye’de dizileri en çok kadınlar izliyor ve böyle bir isim de kadın izleyici profiline göre itici gelebilir.

Ancak özellikle yabancı dizi sevenlerin ve polisiye meraklılarının ilgisini çekebilir. Zira Kanal D’nin yeni dizisi Cinayet Danimarka dizisi Forbrydelsen’den uyarlama. Forbrydelsen dizisi Danimarka’dan sonra Amerika’da The Killing adıyla uyarlanmıştı.

the-killing

The Killing, 3 sezon boyunca Amerika’da AMC TV’de yayınlandı.

The Killing dizisini izleyenler varsa, şunu söyleyeyim, çekim planlarından, kostümlere, diyaloglara kadar neredeyse aynı. Cinayet’i izlerken bazı sahneleri zaten The Killing’te izlemiştim rahatlıkla dersiniz. Benzer durum HBO dizisi Revenge’nin yine Kanal D’de İntikam adıyla yayınlanan uyarlamasında görülebiliyor. Revenge dizisini merakla takip eden biri olduğum için İntikam dizisini izlerken orijinal senaryoya sadece çeviri yapıldığını düşünmedim değil. Tabii ki, Cinayet dizisinde bizim topluma göre uydurulan durumlar söz konusu.

Gelelim dizinin konusuna. Evlilik arifesinde olan cinayet masası komiseri Zehra Kaya (Nurgül Yeşilçay), İstanbul’daki son mesai gününde bir cinayet vakası ile karşılaşır. Yerine atanan ve cinayet masasında ilk görevine çıkan Yılmaz ile (Engin Altan Düzyatan) genç bir kızın kurban gittiği bu cinayeti aydınlatmaya çalışır. Cinayetin delillerine, tanınan bir siyasetçi olan ve seçimlerde belediye başkan adaylığına soyunan Aslan Kocatepe’nin (Uğur Polat) adı karışır. Karmaşık ve esrarengiz yapıdaki bu cinayetle komiser Zehra tecrübesinin yanında duygusal bir bağ kurar ve bu işi çözmeden yarıda bırakmaya hiç niyetli değildir.

cinayet-dizisi2

Nurgül Yeşilçay, Engin Altan Düzyatan

Dizide hep cinayet mi var hiç aşk yok mu diye düşünenlere cevabım ise, aşk olmadan bir Türk dizisi olmaz. İlk tanışmalarından beri zıtlaşmaya başlayan komiser Zehra ve Yılmaz arasında zorlu bir aşk olacağa benziyor. Umarım bir yandan cinayet çözmeye çalışırken bir yandan da aşk halleri içine girip duygusal yakınlaşmaları başladığı zaman dizinin içinde klip izlemeyiz.

Dizinin künyesine baktığımızda, Türkiye’nin kült dizilerinden olan ve 96 bölüm yayınlanmasına rağmen erken bittiğini düşündüğüm Behzat Ç. dizisinin yapımcı firması Adam Film’i görüyoruz. Yönetmen koltuğunda Serdar Akar oturunca, senaryoyu da Ercan Mehmet Erdem kaleme alınca izlenir ve kendi kemik seyircisini bulur diye düşünüyorum. Çünkü komiser Behzat Ç. sayesinde uzun zamandır polisiye izlemeye alışan bir seyirci var. Reytingler de Ab grubunun dikkatini çektiğini gösteriyor. İlk bölümün ardından reytinglere bakarak dizinin tutmadığını söyleyenler olsa da, bir kaç bölüm sonra gerçek bir değerlendirme yapılabilir ancak. Ne de olsa ilk bölümde alınan yüksek reytinglerin sonra düşmeye başlamasından, düşük reytingle başlayıp yükseltmeyi başarabilmek bence her zaman için iyidir.

Dizinin künyesi:

Yapım şirketi: Adam film / Akbel Film
Yönetmen: Serdar Akar
Senarist: Ercan Mehmet Erdem
Oyuncular: Nurgül Yeşilçay, Engin Altan Düzyatan, Uğur Polat, Şükran Ovalı, Ahmet Mümtaz Taylan, Goncagül Sunar
Tür: Polisiye
Orijinal Adı: Forbrydelsen (Danimarka)
Yayın tarihi: Her salı 20:00 Kanal D

İlgili linkler: http://www.kanald.com.tr/cinayethttp://www.amctv.com/shows/the-killing

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: