Bir Japon Efsanesi: 47 Ronin

Gerçek bir yaşam hikayesinin beyazperdede yeniden hayat bulmuş bir yorumu 47 Ronin filmi. Başrolde Keanu Reeves ve efsaneleşmiş yaşamların muhteşem görselliği bir arada olunca sinema koltuğunda etkileyici bir 2 saat geçiriyorsunuz.

Japon kültüründe soylu asker olarak bir efendiye hizmet eden samuraylar çeşitli sebeplerle efendiye hizmet etmekten dışlanırlardı ve artık bağımsız olan, efendisiz savaşçılara ronin denirdi. Roninler genel olarak toplumun en alt tabakasında, aşağı bir sınıf olarak görülürdü. Bu filme konu olan 47 ronin ise, bir zamanlar samuray olarak hizmet ettikleri efendilerinin haksız ölümüne sebep olandan intikam almak ve efendilerinin onurunu iade etmek için çetin bir mücadeleye giren cesur ve onurlu savaşçılardır. Mezarları her yıl Japonlar ve turistler tarafından ziyaret edilmekte olan bu 47 ronin’in Japon kültüründe kutsal bir yeri vardır. 47 ronin’in onurlu mücadelesinden etkilenen yapımcılar ise gerçek hikayeye fantastik unsurlar ekleyerek efsaneleştirilmiş bir yorumla sinemaya uyarlamışlar.

47-ronin2

Keanu Reeves (Kai) ve Lou Shibasaki (Mİka)

Konusu 18. yüzyıl feodal Japonyasında geçen ve bütçesi 175 milyon dolar olan filmin çekimleri İngiltere ve Macaristan’da yapılmış. Ako bölgesinin yöneticisi olan Lord Asano, Kai adında bir çocuğu ormanda kayıp haldeyken bulur ve onu himayesine alır. Kai yarı Japon yarı İngiliz bir melezdir ve Asano’nun samuray olarak yetiştirdiği diğer çocuklar tarafından pek kabul görmez. Yetişkin bir adam olduğunda, diğer çocuklar samuray ünvanını alsalar bile Kai melez olduğundan dolayı mükemmel dövüş yeteneklerine rağmen samuray derecesine yükselemez. Çocukluklarından  beri Lord Asano’nun güzel kızı Mika ile gizledikleri imkansız aşklarını yıllar boyunca büyütürler.

47-ronin3

Zalim ve sinsi bir Lord olan Kira ise Lord Asano’nun en büyük gizli rakibidir. En iyi samurayların dövüştükleri geleneksel bir törende Lord Kira büyü kullanarak hile yapar ama planları umduğu gibi gitmez. Törenin gecesinde yine büyücüsünün kötü yeteneklerini kullanarak Lord Asano’yu tesir altına alır ve Lord Asano haksız yere suçlanır. Bu suçun bedeli de ölümdür ama Lord Asano onurunu koruyarak seppuka yani harakiri yapar. Asano’nun ölümünden sonra toprakları Lord Kira’nın himayesine geçer. Asano’nun bütün samurayları artık birer ronin olur, Kai de esir olarak satılır. Mika ise Lord Kira bir yıl sonra evlenecektir.

47-ronin4

Bundan sonra müthiş bir hayatta kalma mücadelesi, intikam almak için cesaretin bulunması, mistik canavar ve yaratıkların ilginçliği, büyü yoluyla elde edilen geçici zaferler, karanlığın içinde aşkın parlattığı umut ışığı ile onurun, saflığın harikulade görsel hikayesi hayat bulmaya başlıyor. Büyü ile gerçek ayırt edilemez halde birbirine karışmışken saf aşk ve cesaretten güç bulan onur adil bir şekilde yerini buluyor. O an ölünse bile, bu dünyadan gitmiş olsa bile, her seferinde yeniden ve yeniden dünyaya doğulsa bile aranılan aşk her zaman bekleniyor olacak.

47-ronin547 Ronin’in hikayesi oldukça etkileyici. Filmde fantastik unsurlarla birlikte gerçek hikayeye farklı ve zevkli bir katman eklenmiş. 3 boyutlu olmasından dolayı bir an bile sıkıcı gelmeyen görsel bir niteliği var filmin. Oyunculuklar zaten hiçbir sahnede rahatsız etmiyor. Keanu Reeves ise tam anlamıyla büründüğü karaktere hayat vermiş. Ve bütün bunlarla birlikte filmin müzikleri de mükemmel. Aksiyon sahnelerinde heyecanlanırken, Kai ve Mika’nın aşklarına duygusallaşırken, Lord Kira ve büyücüsüne sinirlenirken, cesur 47 Ronin’in hayatlarına hüzünlenirken film müzikleri sahneler boyunca adeta bir şiir gibi akıp gidiyor. Sonunda neden izledim dedirtmeyen filmler arasında yerini aldı bile.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Carl Erik Rinsch
Senaryo: Chris Morgan, Hossein Amini
Oyuncular: Keanu Reeves (Kai rolünde), Hiroyuki Sanada (Oishi rolünde), Lou Shibasaki (Mika rolünde), Tadanobu Asano (Lord Kira rolünde), Min Tanaka (Lord Asano rolünde)
Müzik: Ilan Eshkeri
Tür: Fantastik, aksiyon
Yapım: Universal Studios
Süre: 118 dakika

Filmin Fragmanı

Filmin web sitesi: www.47roninmovie.com

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: