2014 Oscar adaylarından: 12 Yıllık Esaret

Altın Küre‘de drama dalında en iyi film ödülünü alan 12 Yıllık Esaret (12 Years a Slave), Oscar ödüllerine 9 dalda aday gösterilmesi ile 2013’ün öne çıkan filmlerinden oldu. Türkiye’de henüz yeni gösterime giren film, Amerikan tarihinin utancı olarak görülen köleliği gerçek bir hayat hikayesinden uyarlayarak beyaz perdeye aktarıyor.

12-years-aslave

En iyi erkek oyuncu adayı – Chiwetel Ejiofor

2013 Oscar ödülleri töreninde Lincoln filmdeki oyunculuğuyla Daniel Day Lewis en iyi erkek oyuncu, Zincirsiz (Django Unchained) filmindeki oyunculuğuyla Christopher Waltz en iyi yardımcı erkek oyuncu, Quentin Tarantino yönettiği ve senaryosunu yazdığı Zincirsiz filmiyle en iyi özgün senaryo ödülünü almıştı. Her iki filmde Amerika’daki kölelik düzeni ve toplumsal sorunlarını farklı açılardan ele alıyordu. Bu sene de Hollywood kölelik konusuna uzak kalmadı ve Akademi’nin gösterdiği adaylıklarla gözde filmlerinden biri olan 12 Yıllık Esaret geçen senenin devamını getirecek gibi görünüyor.

12-years-aslave2

Micheal Fassbender ve Chiwetel Ejiofor

Filmin konusu 1840’lı yıllarda geçiyor. Solomon Northup, New York’ta yaşayan, geçimini keman çalarak kazanan, çocukları ve karısıyla birlikte özgür ve mutlu bir yaşam süren siyahi bir adamdır. Tek sıkıntısı ailesine daha rahat bir hayat yaşatacak kadar para kazanmaktır. Tanıştığı iki adam Solomon’a çok iyi bir teklifte bulunur ve Solomon parası iyi olan 2 haftalık bir iş için Washington’a gider. Ancak Washington’a gittiğinin ertesi günü Solomon’u yeni bir hayat beklemektedir. Sabah uyandığında ellerinin ve ayaklarının zincire bağlanmış olduğunu fark eder. Artık güneydeki çiftliklerde çalıştırılmak üzere satılmış bir köledir. Ailesinden habersiz kaldığı kölelik yılları boyunca duygusal, zihinsel ve bedensel olarak yaşadığı çeşitli işkence ve zorlama ile hayatta kalma mücadelesi verir. Onca yıl geçmesine rağmen yeniden ailesine ve özgür hayatına kavuşabilmeyi umar.

12-years-aslave3

12 Yıllık Esaret için oyunculukları, senaryosu ve yönetimiyle çok iyi bir film rahatlıkla söyleyebilirim. Yaşanan ve katlanılması zor bir durumu fazla dramatize etmeden, abartıya kaçmadan, seyirciyi duygusal yönden yıpratmayacak bir şekilde nesnel bir bakış açısıyla aktaran bir film ortaya çıkmış. Zalimleri ve onlardan zulüm çekenleri dışarıdan gözlemleyerek ruhsal gel gitlerini daha iyi anlama imkanı sunulmuş. Gerçekçi ve nesnel kullanılan kamera planları sayesinde film bittikten sonra bile Solomon’un yaşadıklarını düşünmeden edemiyorsunuz. Bu bakımdan son derece etkileyici bir film.

İyi yetenekler bir araya gelince kaliteli ve izlemekten keyif alınacak bir sanat ürünü ortaya çıkabiliyor. Yönetmen McQueen gerçekten usta bir iş ortaya çıkarmış. Solomon’u oynayan Ejiofor yeteneğiyle seyirciyi etki altına alıyor. Özellikle haksız yere aldığı bir cezadan dolayı boynuna geçirilen ip ile ağacın dalında verdiği yaşam mücadelesini izlerken siz de nefes alıp verirken onun kadar zorlanıyorsunuz.Micheal Fassbender sevdiğim bir oyuncu olmasına rağmen oynadığı zalim sahip Edwin rolüyle kendisinden bir süre nefret edeceğim sanırım. Ve filmin sürprizi Brad Pitt, son anda kurtarıcı Kanadalı rolüyle karşımıza çıkıyor. Hans Zimmer ise yine kendisinden beklenen müzikleriyle filme farklı katman eklemiş.

12-years-aslave4Ayrıca filmin Solomon Northup’un kölelikten kurtulup tekrar özgürlüğüne kavuştuktan sonra başından geçenleri anlattığı kitabından aynı asla uyarlanmış olduğunu bilmek filmi daha da ilgi çekici kılıyor. Northup’un 1853 yılında yazdığı kitabı 30.000 kopya basılmış ve o dönemde köleliğin kaldırılması için verilen mücadelede oldukça etkin bir rol üstlenmiş.

2 Mart gecesi bu filmin hangi kategorilerde tescilleneceğini izleyeceğiz. Filmin 2014 Oscar adaylıklarını sıralarsak;

En iyi film
En iyi erkek oyuncu (Chiwetel Ejiofor)
En iyi yönetmen (Steve McQueen)
En iyi yardımcı erkek oyuncu (Michael Fassbender)
En iyi yardımcı kadın oyuncu (Lupita Nyong’o)
En iyi uyarlanmış senaryo (John Ridley)
En iyi kostüm (Patricia Norris)
En iyi kurgu (Joe Walker)

Filmin künyesi

Yönetmen: Steve McQueen
Senaryo: John Ridley
Oyuncular: Chiwetel Ejiofor (Solomon Northup rolünde), Micheal Fassbender (Edwin Epps rolünde), Lupita Nyong’o (Patsey rolünde), Brad Pitt
Müzik: Hans Zimmer
Tür: Tarihi dram

Filmin Fragmanı

İlgili link: www.12yearsaslave.com

 

 

 

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: