Kanal D sezonu Küçük Ağa dizisi ile kurtardı

Hazır orta öğretimde yarıyıl karneleri dağıtılmışken, biz de seyirci olarak televizyon kanallarına notumuzu verelim. Bu sezon başından beri büyük televizyon kanalları yayınladıkları diziler ile ne teşekkür alabildiler ne de takdir. Böyle devam ederlerse sezon sonunda sınıfta kalacaklar. Haberleri olsun.

Yayınladığı uzun soluklu ve kaliteli dizilerle başarısının üstüne her yıl başarı ekleyen Kanal D bile bu sezon başından beri oldukça sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Büyük iddia ve umutlarla yayına giren yeni dizileri seyirciden beklenilen ilgiyi görmedi. Önce Fatih dizisinin sonrasında Kayıp dizisinin düşük reyting nedeniyle yayından kaldırılmasının ardından bir yabancı uyarlama olan Cinayet dizisinin de 2. bölümünde gün değişikliğine gidildi.

Kanal D’de Salı akşamları Cinayet izleyeceğiz derken yeni bir dizi olan Küçük Ağa dizisi dün itibariyle yayınlanmaya başladı. Küçük Ağa, AB ve Total gruplarında 1. sıradan reyting ölçümlerine girdiğine göre yerini garantilemiş görünüyor. Bugün muhtemelen kanal yönetimi rahat bir nefes almıştır diye tahmin ediyorum.

küçük-aga-2

Birce Akalay, Emir Berke Zincidi, Sarp Levendoğlu

Kanal D yöneticileri uzun yıllar başarı üstüne başarı yaşayıp sonra da arka arkaya hüsrana uğrayınca eskiye dönmekte fayda olacağını düşünmüş olmalılar. Zira Küçük Ağa dizisinin yapımcısı yılların duayeni Erler Film, Türker İnanoğlu. Dizinin senaristi ise 8 yıldır yayında olan, 300 küsur bölümü yayınlanan ve hala yayınlandığı günün birincisi olan ve hatta tekrarları bile çok izlenen Arka Sokaklar dizisinin senaristi Ahmet Yurdakul. Şimdiden belli olmaz ama Arka Sokaklar’daki izlenme oranı yakalanırsa Küçük Ağa’nın üniversiteden mezun olduğu günleri bile görebiliriz.

Dizinin konusuna gelince, İstanbullu varlıklı bir ailenin kızı olan Sinem ile Urfalı zengin bir aşiret ağasının oğlu Ali üniversite yıllarında birbirlerine aşık olarak ailelerinin karşı çıkmalarına rağmen evlenirler. On yıl sonra oğulları 8 yaşındayken, artık anlaşamadıklarına karar verip ayrılık yoluna girerler. Hınzır, afacan, büyümüş de küçülmüş çocukları Mehmet Can ise anne ve babasının boşanmaması için elinden geleni yapar. Ailelerin zıt kültürleri, güven sorunu yaşayan karı koca, kendi aklınca ailesini bir araya getirmeye çalışan küçük bir çocuk ekseninde komik bir şekilde hikaye ilerlerken aynı zamanda afacanın başına gelen tehlikeli bir durumdan kurtulma yollarıyla hikayeye farklı katman katılmış. Kısacası, Küçük Ağa dizisinde bir yandan aile olmanın değerlerine vurgu yapılırken bir yandan da küçük afacanın heyecanlı ve eğlenceli maceralarını izleyeceğimizin sinyallerini aldık.

küçük-aga-dizisi1

Yıllardır alışageldiğimiz televizyon karakterlerinin yanına Evde Tek Başına serisi gibi hareketli ve komik unsurlar da eklenerek, tabir-i caizse ortaya karışık  bir hikaye yapısı ile karşılaştık. Ne de olsa senaristlerin elinde Arka Sokaklar’da yazdıkları 300 küsur aksiyon hikayesi var, bunları yine değerlendirmek lazım. İşin şakası bir yana, dizi bu haliyle seyirciyi fazla yormadan, gülüp geçeceği, akıcı bir yapıya sahip. Karşısında da ciddi bir rakip olmadığı sürece yine birincilikle devam eder, biz de Küçük Ağa’nın büyümesini aşama aşama izleriz artık.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Söz konusu çocuk olunca biraz daha titiz davranılmalı, diziyi izleyen çocukların Mehmet Can karakterini model alabilecekleri unutulmamalı. Bu konuda kanala ve yapımcıya şikayet gelmesi kuvvetle muhtemel. Bir de doktor bir anne acil bir ameliyata gitmesi sebebiyle çocuğunu evde tek başına bırakabilir ama çocuk da yalnız kalınca yaramazlık yaparsa bunu ikinci kez tekrarlamaz diye düşünüyorum. Dizinin yolu açık olur umarım. Ekip ve oyunculara da emeklerine sağlık diyorum.

Dizinin künyesi

Yapımcı: Türker İnanoğlu, Erler Film
Senaryo: Ahmet Yurdakul, Ozan Yurdakul, Sinan Yurdakul
Yönetmen: Aysun Akyüz, Erol Özlevi
Oyuncular: Birce Akalay, Sarp Levendoğlu, Zeki Alasya, Emir Berke Zincidi
Yayın Tarihi: Her Salı 20:00 – Kanal D

İlgili link: www.kanald.com.tr/kucukaga

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: