Midnight in Paris Soundtrack ile caz ve swing yolculuğu

Midnight.in.Paris2Woody Allen’ın filmlerini izlemeyi her zaman sevdim. Aynı melankoliyi filmlerine işlemesini, birbirini hatırlatan baş kahramanlarını, ilişkileri yorumlamasını, New York’a karşı olan tutkusuyla uzun yıllar bu şehri anlatan filmler çekmesini ve elbette bitmez tükenmez psikanaliz kullanımıyla ironilerini de. Kariyerinin bu ileri dönemlerinde son yıllarını New York dışında şehirleri daha doğrusu Avrupa’yı anlatmaya başlayan Allen’ın filmlerinde benzer imgeleri hep görebildik ve çok şanslıyız ki çok güzel filmler izleyebildik. Allen, sırasıyla Londra (Match Point), Barselona (Vicky Cristina Barcelona), Paris (Midnight in Paris) ve Roma’yı (To Rome with Love) birbirinden güzel filmlerle bize anlattı. Bizde bunların bazılarını anlatmaya çalıştık.

Ama bunların içerisinde Midnight in Paris kesinlikle son yıllarda izlediğim en başarılı filmlerden birisiydi. Bunda en büyük etken Paris‘in çok güzel bir şehir olmasının dışında aslında hiç göremeyeceğimiz 1920’ler Paris‘ini ve ondan da öncesini yani La Belle Epoque’u bize biraz olsa da göstermiş olması olsa gerek. Zaten sanıyorum sanat aşığı ve iyi müzik seven birçok kişi bu filmi büyük bir zevkle izlemiştir. Etrafta Dali, Fitzgerald, Hemingway, Lautrec’in olduğu bir film nasıl sevilmez ki?

Midnight.in.Paris

Midnight in Paris – La Belle Epoque

İşte bu güzel filmin de elbette çok çok güzel bir Soundtrack’i var. 1920’lerin cazı, swing, blues, klasik Fransız müzikleri eşliğinde Midnight in Paris’in Soundtrack’i kesinlikle müzikal bir şölen. Sidney Joseph Bechet, Stephane Wrembel ve Conal Fowkes gibi isimleri dinleyebileceğiz bu güzel albümün içinde bulunduğumuz 14 Şubat’a da çok yakışacağını belirteyim.

Son olarak yukarıda bahsettiğim Conal Fowkes’ın Woody Allen’ın da klarnetiyle eşlik ettiği caz grubu Woody Allen and His New Orleans Jazz Band’in vokali olduğunu ve hatta Allen’ın son filmi Blue Jasmin’de de güzel bir Blue Moon yorumu bulunduğunu ekleyeyim.

Albümü edinene kadar size albümden 3 güzel şarkı aşağıda. Özellikle Si tu vois ma mére, filmi izlemeyenler içinde güzel bir trailer görevi görecektir. Herkese iyi dinlemeler

Si Tu Vois Ma Mére – Sidney Joseph Bechet

Bistro Fada – Stephane Wrembel

Parlez-moi D’amour – Dana Boulé

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: