Haftasonu için tiyatro: Bent

Galata Kulesi’nin hemen yakınında, Hamursuz Fırın olarak bilinen eski bir yapıda yeniden hayat bulan bir oyun sahneleniyor. Bent, Türkiye’de ilk kez oynanan ve Nazi Almanya’sının yıkıcı şiddetinin sadece bir ırka değil kendi “yapısı”na uygun olmayan her türlü yaşam tercihine de uygulandığını cesur bir şekilde anlatan oyun.

Bent, Martin Sherman tarafından 1976 yılında yazılan bir tiyatro oyunu. Richard Gere, Ralph Fiennes gibi beğenilen aktörlerin de rol aldığı bu oyun 1997 yılında Sean Mathias tarafından filme çekildi. Filmde Clive Owen, Jude Law ve Mick Jagger rol aldı. Broadway’in dışında İngiltere ve İtalya’da da Bent oyunu sahnelenmiş ve İtalya’da Mehmet Günsur 4 yıl boyunca oyunun baş karakterini canlandırmış.

bent1

Türkiye içinse Bent oyunu hakkında “ilk”lerin oyunu diyebilirim. Konservatuardan yeni mezun olan üç arkadaşın birlikte kurdukları Tiyatro D22’nin sahnelediği ilk oyun.  Türkiye’de ilk kez oynanıyor. Meltem Cumbul’un da yönettiği ilk oyun.

Oyunun konusu Nazi Almanya’sında yasakların arttığı, özgürlüğün tamamen kısıtlandığı ve toplama kamplarının dolduğu dönemde geçiyor. Alman tarihinin bu en karanlık yıllarında Nazilerin soykırımı sadece bir ırka değil, ırkı ne olursa olsun sadece bir yaşam tercihi olarak Nazilerin politikasına uymayan cinsel kimliklere de uygulanıyor. Bir Yahudiyi ihbar etmek dönemin yönetimi tarafından ne kadar teşvik edilmişse de bir eşcinseli de ihbar etmek o kadar zorunlu hale getirilmiş.

bent2

Diktatörlüğün, zorbalığın, yasakların, esaretin, yok olmanın, sevginin ve aşkın hiç sayılmasının, kötülüğe göz kapamanın ve ne olursa olsun bir insanın elinden yaşama hakkının alınmasının en derin halini oyun süresince izlemekle kalmıyor, o acıları gerçekte yaşamış insanları adeta hissediyorsunuz.

Sahnede olanlarla birlikte sahne arkasında her türlü emeği geçenleri kutlamak gerek. Çoğu insanın Nazilerin pek bilmediği bir yönüyle tanıştıran böyle bir oyunu sahnelemek gerçekten cesaret işi. Oyunu izlerken kimi yerlerde şaşıracaksınız, kimi yerlerde korkacaksınız, kimi yerlerde sinirlenecek ve kimi yerlerde de aşkın farklı bir yönünü hissedeceksiniz. Özellikle oyunun ikinci perdesi oldukça etkileyici. Cumartesi günleri sahnelenen 0yunun biletlerini biletix veya gişeden alabilirsiniz.

Oyunun Künyesi
Yazar: Martin Sherman
Çeviri: Metin Özkeçeci
Yönetmen: Meltem Cumbul
Prodüktör: Hilal Erdoğan
Oyuncular: Berkay Ateş (Max rolünde), Can Kulan (Rudy rolünde), Emir Çubukçu (Horst rolünde), Sercan Sungur (Nazi subayı rolünde), Necati Kutlu (Wolf rolünde), Mesut Özkeçeci (amca rolünde) ve Reha Özcan (Greta rolünde)
Dekor Tasarımı: Barış Dinçel
Kostüm Tasarımı: İlayda Saran
Film Kostüm Tasarımı: Bahar Korçan
Işık Tasarımı: Cem Yılmazer
Müzik: Nurkan Renda
Koreografi: Berk Sarıbay
Yönetmen Asistanı: Gamze Karaduman
Afiş: Mehmet Turgut

İlgili linkhttp://www.tiyatrod22.com

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: