Gelmiş geçmiş en iyi oyun Heroes of Might and Magic 3 on beş yaşında

HoMaMIII

Heroes of Might and Magic III – 1999

Heroes of Might and Magic serisiyle tanışmam 1997 yılına dayanıyor. O zamanlar Alsancak’ın arka sokaklarında eski bir sahafta akşamları geç saatlere takılan ve HoMaM II oynayan bir arkadaşım vesile olmuştu bu tanışıklığa ve bende hemen oyunu edinmiş tüm haritaları, görevleri tamamlamıştım. Ek paketlerin ardından hatta hızımı alamayıp serinin ilk oyununu bile kastığımı hatırlarım. O zamanlar HoMaM II benim için bir oyunda doruk noktasıydı ta ki 1999’da 28 Şubat tarihinde piyasaya çıkacak olan serinin üçüncüsüne kadar.

İki’nin hakkını asla yedirmem ve hala arada sırada oynarım ama HoMaM III benim için gelmiş geçmiş en başarılı, güzel ve zevkli oyun konumunda ki bu fikrime katılacak dünya üzerinde milyonlarca (evet abartmıyorum) insan bulabilirim. Oyunla ilk karşılaştığımda ise hatırladığım kırmızı flamalı bir Dungeon kalesi, artık 7 yaratık üretebilmemiz, hepsini upgrade edebilmeniz ve ordunuzda 7 yaratığa birden yer olduğuydu. Baştan bir çekincem olsa da (ki bu çok kısa sürdü) ardından ip koptu. Tanrım o ne güzel bir oyun ve denge!!! İlk defa karşımıza çıkan Inferno ve Fortress, Dread Knight, Ancient Behemoth, ileride japon animelerinden fırlamışa benzeyecek olan ama şimdilik bütün karizmasıyla Archangel, her heronun kendisine özel bir yeteneği, yepyeni Secondary Skiller ve daha saymakla bitmeyecek güzellik.

HoMaM III Restoration of Erathia ile seri hayatımda asla ayrılmayacak bir yere sahip oldu. Ardından gelen birbirinden güzel iki ek paket Armageddon’s Blade ve Shadow of Death ondan sonra ara ara çıkan Tarnum’un görevlerinin olduğu 8 Campaginden oluşan Chronicles serisi, internetten indirilen haritalar ve son noktada da gelmiş geçmiş en başarılı fan uygulaması olan In the Wake of Gods ile HoMaM III ile ilgili ne varsa özümsedim ve hala da özümsemeye devam ediyorum.

Necropolis

Heroes of Might and Magic III – Necropolis

İşte bu 28 Şubat’da bu efsanenin başlangıcının 15. yılı konumunda. Düşünün ki ardından çıkan rezil bir HoMaM IV ile koskoca 3DO batmış, yıllar sonra devamı gelebilen V ve en son çıkan VI’ya rağmen de III hala en sevilen yapım konumunda kalmış.

Oyunun hikayesine, olaylara girmeyeceğim ya da hala level 4 büyü ile başlayan Heroları seven Noobların olduğuna da, ama tek bir noktaya değinebilirim ki HoMaM III, oyun ve bir oyundan alınacak en önemli şey olan haz kavramının doruk noktası birçok oyunsever için. Ve bunu yapmak içinde 3D kasmaya, devasa görselliklere ihtiyaç olmadığının, asıl önemli olanın güzel bir hikaye, rahat bir oynanabilirlik, sağlam müzikler ve elbette arkadaşlarla geçirilen (ki Hot Seat sayesinde sabahlara kadar oturulmuştur yıllarca) eğlence dolu dakikalar olduğunun net bir kanıtı.

Rampart

Heroes of Might and Magic III – Rampart

Bu efsanenin 15. yılı şerefine de o zaman ya bu gece ya da hafta sonu herkese iyi sabahlamalar dilerim:) Heroes Community üzerinden de turnuvaları hala yapılan oyun 1999’dan beri sahip olduğum bütün bilgisayarlarda kesintisiz yer buldu ve hep masa üstümde Sandro’nun ikonu yer aldı. Bütün görevlerini birçok kere bitirdiğim, 9 ırkına da ayrı ayrı hayran, müziklerine hasta olduğum seride ise elbette benim de birçok kişi gibi bir ırka daha fazla bağlılığım var. Umarım bir gün sizlerle de karşılıklı oynama şansımız olur diyerek Darkstorn’un beni çağırdığı Nighon’a doğru yola çıkıyor ve ekliyorum: All Hail Dungeon!!!

İmajlar: wikipedia.com, heroesofmightandmagic.com

HoMaM III Main Theme

HoMaM III All Towns

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

2 Yanıt “Gelmiş geçmiş en iyi oyun Heroes of Might and Magic 3 on beş yaşında”

  1. Vay be 15 sene olmuş mu ya gerçi bana daha uzun gibi geldi nedense:) Günlerce sabahlara kadar oynadığımız olurdu hey gidi günler güzel yazı teşekkürler.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: