İzmir’de “Yollar Artık Bisim”

bisim_pasaport6

İzmir Pasaport

Bir boşluk oldu, hadi bu fırsatı değerlendireyim İzmir’e bi gideyim dedim. Ne de iyi yapmışım! İzmir Büyükşehir Belediyesi öyle bir projeyi hayata geçirmiş ki, fark yaratmak diye ben buna derim.  Hem İzmir’e yeni bir değer katacak bir proje, hem de İzmirli’nin şehri yaşamaktan keyif alacağı bir proje hizmete sunulmuş. Tek kelime ile harika.

Bisim’i ilk Pasaport’ta gördüm. Kaldırımıyla meşhur Pasaport’ta güneşin tadını çıkararak yürürken sahil şeridinde yeni yapılmış bisiklet yolu dikkatimi çekti. Baktım bir kaç bisikletli keyifle bisikletlerini sürüyorlar. Önünde sepetleri olan beyaz bisikletler yaklaşıp da yanımdan geçerken üzerindeki BİSİM ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yazılarına odaklandım. Bilmediğim için bir anlam veremedim tabii ki. Biraz ileride Bisim’in Pasaport durağını görünce işin iç yüzü ortaya çıkmış oldu.

Bisim nedir diye durağı incelemeye başladım. Elektronik sistemle kurulmuş bir akıllı bisiklet sistemi. Bisikletlerin yan yana sıralandığı bisiklet parkı ilk önce göze çarpıyor. Bisikletlerin hemen yanındaki bilgilendirme ekranında bütün detaylar anlatılmış. Ödeme noktası da bir bankaya ait bankamatik gibi.

bisim_pasaport7

Bisim Pasaport İstasyonu

 

İnciraltı’ndan Çiğli’ye kadar bisiklet yolu

İzmir’i bilen bilir, İnciraltı’ndan Çiğli’ye kadar demek, neredeyse İzmir Körfezi’nin tamamına yakınını kapsayan bir kıyı şerididir. İzmir Büyükşehir Belediyesi de İnciraltı’ndan Çiğli’ye kadar kıyı şeridi boyunca bisikletler için kesintisiz bir yol ayırarak Bisim’i faaliyete geçirmiş. Ama sadece bisiklet yolu yapmakla kalmamış. Bisiklet yolu üzerinde toplam 26 istasyon var. Elektronik sistemle kurulmuş bu istasyonlardaki bisiklet parklarından belediyeye ait Bisim bisikletleri kiralanıyor.  Kiralanan bisiklet ise istenen herhangi bir istasyonda geri bırakılabiliyor. Yani kiralanan bisikletin alındığı yere geri götürülme şartı yok.  Bisim istasyonlardaki ödeme noktalarında kredi kartı veya Bisim Kart kullanıyor. Kredi kartı kullandım ve çok kolay bir işlem sonucunda bisikleti kiralamış oldum. Başlangıç saati olarak 2 TL ödeniyor ve sonra kullandığınız her saat için 1 TL ödeme yaparak İzmir’in sahil şeridinde bisikletle istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Kredi kartı ile ödeme yapıyorsanız tedbir amaçlı 25 TL bloke ediliyor. . 06:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz süre Bisim bisikletleri ile İzmir’in keyfini çıkarabiliyorsunuz.

bisim_pasaport2

Pasaport Bisiklet Yolu

Bisikleti kapan şanslı

Bisim sistemini görününce Pasaport’ta hemen bisiklet kiralayıp Alsancak’a doğru bir sahil turu yapmak istedim. Ama istasyonda bisiklet yoktu. Akşama doğru Susuzdede sahildeki Bisim istasyonunda şansımı denemeye gittim. Ne yazık ki yine bisiklet bulamadım. Bir sonraki istasyona doğru yürüdüm, Üçkuyular’da  da kadar Bisim istasyonları boştu ve İzmirliler bisiklet sırasındaydılar. Şansıma fazla beklemeden bisiklet bırakan birine denk geldim.

İzmirli Bisim her şehre lazım

Üçkuyular’dan Susuzdede’ye kadar bisiklet sürmenin keyfini çıkardım. Yürüdüğüm yolu bisikletle geri gitmiş oldum. Sahilde bisiklet sürerken şunu fark ettim: Çocukluğumuzda isteyip de yapamadığımız bir şeyi gerçekleştiriyorduk. Çünkü ailelerimiz asla yokuşlardan aşağıya bisikletlerle sahile inmemize izin vermezdi. Zaten sahile gitsek geri nasıl dönerdik bilemiyorum. Bir şekilde belediye bize çocukluk hayalimizi vermiş oldu. Ayrıca bisiklet sürerken insanları da gözlemleme fırsatım oldu. Her kesimden, her sosyal statüden herkes rahat, özgür, güvenli ve mutlu bir şekilde akşamın, sahilin, baharın ilk günlerinin tadını çıkarıyordu. Sahilde yürüyenler, banklarda oturanlar ve bisiklete binenler harika bir görüntü oluşturuyordu. Böylesine keyifli bir ortam ve imkan sunduğu için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik etmek gerek. Yazın gelişi şimdiden belli. İzmir’in sıcak yaz akşamlarında sahillerin bisikletlerle dolacağı kesin. Bisim istasyonlarına takviye kuvvet gerekli görünüyor. Tabii şunu da göz ardı etmemek gerekiyor, belediyenin halk için yaptığı hizmete halkın da iyi bakması gerekiyor. Ayrıca her istasyonun yanına şahsi bisikleti olanlar için de bir bisiklet parkı yapılıyor.

bisim_bisikletleri

Bisim Bisikletleri

Kıyı şeridi olsun olmasın, bütün şehirlerimize bu şekilde yapılmış bisiklet yolları gerekiyor diye düşünüyorum. İnsanların gündelik stresten, sorunlardan, iş bocalamasından, teknolojik bağımlılıktan kurtaracak eğlenceli ve keyifli bir yaşam alanının oluşturulması gerekir.

İlgili linkler: bisim.com.tr, www.izmir.bel.tr

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: