Televizyon bozulunca…

Kesinlikle dünyanın sonu gelmedi. Dünyadan kopuk da yaşamadım. İnternet sağ olsun!

Bir gün kumanda televizyonu açmayınca, açma – kapama düğmesi de işlevini yerine getirmeyince, evdeki televizyonun ekranı sonsuz bir karanlığı yansıtma görevini üstlenmiş oldu. Takip ettiğim programların, dizilerin, haberlerin, televizyondan yansıyan her şeyin artık karanlık kalması demekti. Kısa bir süre zihnimden yayılan bir panik dalgasının damarlarımda dolaştığını hissettim. Eyvah! Ne yapacaktım? Çocukluğumun hangi zamanından beri bilmiyorum, uzun uzun yıllar boyunca neredeyse televizyonsuz bir günüm geçmemişti. Üstüne üstlük televizyon üzerinde akademik eğitim almış, bu eğitimi televizyon içeriklerinden birini oluşturan sektörde çalışarak pratiğe ve profesyonelliğe dökmüştüm. Televizyonun bozulması demek, dünyadaki olup bitenlerden bi’ haber olmam ve gündemin gerisinde kalmam demekti. Neyse ki, damarlarımda dolaşan bu panik dalgası kısa sürdü. Ne de olsa internet bağlantım devam ediyordu.

tv-kanallariListemdeki bütün kanalları internet üzerinden canlı olarak izleyebiliyordum nasıl olsa. Haber ya da gündemin analizini yapan tartışma programlarını, dizileri televizyondaki her şeyi internette bulabiliyordum. Televizyonun karşısına konuşlanmış kanepenin üzerine yayılarak laptop kucağımda kanalların web sitelerini açıp can yayınları canlı olarak izlemeye başladım. Evde olduğum zamanlarda bir kaç günü bu şekilde geçirdim. Web sitesini açmak ve yüklenmesini beklemek kumandanın hızına yetişmediği için, zaten sınırlı olan kanal ve program listemi daha sınırladım. Ne mi yaptım?

Ana haber bültenlerini izlemenin gereksiz olduğunu fark ettim. Zaten siyasi ve toplumsal gündeme ilişkin haberleri internetten takip ediyordum. Sosyal medya ve haber siteleri, gazetelerin web siteleri gün içinde sürekli canlı yayın yapan bir haber kanalı gibi. Bazı takip ettiğim gündeme değinen tartışma programlarının sürelerinin fazlasıyla uzun olduğunu düşünmeye başladım. Üç – dört kişi makarayı başa sararak ve eş anlamlı kelimeler kullanarak saatlerce geyik yapıyorlardı. Televizyonun içerik kalabalığından olsa gerek, haftalar boyunca hatta bir kaç ay boyunca aynı konuyu tekrar tekrar işleyebiliyorlar. Sadece internette vakit geçirmeye değecek nitelikte televizyon içeriklerini istediğim saatte izlemeye başladım. Yabancı dizileri ise her zamanki gibi takip ettim, Türk dizilerini ise bir kenara bıraktım.

yabanci-televiyon-kanal-logolariBu şekilde geçen bir hafta boyunca ev bir süre sessizliğe büründü. Çünkü gürültü yapan bir televizyon yoktu. Bir şeylerle meşgul olurken alışkanlık gereği açılan bir televizyon yoktu. Uyuyana kadar zihnimi meşgul eden, neredeyse aklımı hipnotize eden, düşüncelerimi uyuşturan ve bana ileri sürdüğü görüşleri, fikirleri, düşünce ve yaşam biçimlerini empotize eden bir televizyon yoktu. Topluma “izlettirilen” ve “benimsetilen” bir dünyadan uzaklaşmış olarak kendimi gayet iyi hissediyorum. Yaklaşık bir ayı geçkin süredir bu yapay dünyayı dışarıdan gözlemliyorum ve insanların ne şekilde olursa olsun kendilerine “benimsetilen”lerin taraftarı olduklarını izliyorum.

Televizyon bozulunca bir bağımlılık sürecinin bitişini yaşadım. Artık o eski televizyon kafasında değilim. Teknik servisi çağırıp televizyonu tamir ettirmek de pek umurumda değil.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: