Üç Şarkıyla Doksanlara Giriş

90’lı yılları ortaokul, lise ve üniversite ekseninde yaşamış birisi olarak kesinlikle çok şanslı bir kuşağa dahil olduğumu biliyorum. Zira müzik açısından seksenlerin o anlaşılamayan furyasına karşı Alternatif Rock ve Grunge’ın doğuşuna kendi gözlerimle tanık olabildim. Her ne kadar 80’lerin sonunda sıkı bir metal dinleyicisi (ki hala öyleyim) olarak ilerlesem de özellikle 90’lı yılların başında hayatımıza giren özel televizyonlar ve MTV sayesinde birçok grubu ve şarkıyı tanıdım.

blind_melon

Blid Melon – 1992

O zamanlar MTV’de pazar akşamları uykusuz kalıp Headbangers Ball’ı beklemenin yanı sıra karşıma çıkan ne varsa izliyordum. İşte bu dönemlerde yanımdan hiç ayrılmayacak grupları tanıdım: Smashing Pumpkins, Pearl Jam, Stone Temple Pilots, Alice in Chains, Temple of the Dog elbette Nirvana ve Radiohead. Bunca yıldır blog yazmama rağmen hala Radiohead için birşeyler karalayamadım ama 1997’de Ok Computer ile birçok kişinin yaşamını değiştirecek Radiohead’i de 1992’de yayınladıkları single’ı Creep ile tanımıştım ki zamanında MTV bu şarkıyı sansürleyerek yayınlamıştı.

SoulAsylum_RunawayTrain

Soul Asylum – Runaway Train – 1992

Ama bu gruplar kadar özümseyemesemde birkaç grup ve şarkı var ki ne zaman bir yerlerde duysam ya da muhabbeti geçse yüzümde o yılları hatırlatan bir tebessüm oluşuyor ve gerçekten mutlu oluyorum. Geçenlerde bir iş çıkışı çılgın İstanbul trafiğinde dönmeye çalışırken Radyo Eksen gitti bu şarkılardan birisini çaldı ve bu yazı ortaya çıktı. O zaman alın size aşağıda bu dönemleri hatırlatan onlarca şarkı içerisinden 3 tane eser. İlk sırada Radyo Eksen’in çalmasıyla beni gaza getiren Kanadalı alternatif hatta folk rock grubu Crash Test Dummies’den en bilinen şarkıları. Hemen ardından 1995 yılından Shannon Hoon’un ölümüyle önce dağılan, sonra toplansa da aynı performansı gösteremeyen Blind Melon’dan bir şaheser ve kapanışta da dönemin (1992) en bilinen şarkılarından ve kesinlikle ne zaman duysam kanalı değiştirmediğim bir Soul Asylum klasiği. Son olarak üç şarkının klibinin de klasik olduğunu da hatırlatayım. Herkese iyi dinlemeler.

Crash Test Dummies – Mmm Mmm Mmm Mmm

Blind Melon – No Rain

Soul Asylum – Runaway Train

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: