Yağmurlu Fırtınalar Gecesi için Pearl Jam

Bütün gün yağmur ve fırtına haberleri arasında geçtikten sonra elbette olması gereken oldu ve beklenen sağanak yağış tam iş çıkışı saatine denk geldi. Eh ne yapalım yapacak bir şey yok diyerek arkadaşlarımızla helalleşip ikili üçlü yollara döküldük ve tabii ki de kötü bir trafik geçirdik. Ama araya serpiştirdiğim bazı neşeli ve güneşli şarkılara rağmen bugünümü ve ruh halimi kesinlikle bütün gün 2-3 şarkıyla sürekli kafamda dönen Pearl Jam’e ayırıyorum ve son albümününde isminin şerefine bu Yağmurlu Fırtınalar Gecesini onlarla kapamayı tercih ediyorum.

PJ

Pearl Jam – Brixton Academy – 1994

Geçenlerde Üç Şarkıyla Doksanlara Giriş diye bir şeyler karaladığımda birkaç arkadaşımın yazıyla ilgili süper güzel yorumlarını duydum ve o yazıyı yazarken 90’ların başına gittiğim hissini başka insanların da aynen yaşadığını gördüm. O zaman bunun üzerine gidiyorum ve haklarında daha önce sadece ilk albümleri Ten ve son albümleri Lightning Bolt çerçevesinde bir şeyler yazdığım ve hala çalmaya devam eden (çok şükür) Grunge’ın 4 büyük grubundan Pearl Jam’den bu geceye uyacak üç harika şarkıyı aşağıya ekliyorum.

Öncelikle 1994’de çıkan Vitalogy’den (ki o albümü aldığımda üniversiteye hazırlandığımı ve dershanede maalesef artık adını bile hayal meyal hatırladığım bir arkadaşımla albüm hakkında konuştuğumuzu ve gaza gelişimizi çok net hatırlarım) bir başyapıt Better Man. Hemen ardından klibinde bulunan mükemmel fotoğraflarla grubun tarihine ışık tutan Yellow Ledbetter ve son albümün kesinlikle gizli hazinesi Sleeping By Myself’in harika bir konser kaydı. Kaydın yaklaşık 2:30’uncu dakikalarında Eddie’nin sözleri karıştırdığında bile grubun hiçbir ego olmadan devam etmesi ve hala bu kadar büyük bir kalabalığa çalmaları gerçekten epik bir görüntü.

PearlJam

Pearl Jam – 1991

37 yaşıma yaklaştığım şu günlerde çok iyi biliyorum ki 1991’de yolculuğa başladıkları ilk günden beri yani neredeyse çeyrek asırdır dinlediğim Pearl Jam ve daha özelinde Vedder, Gossard, McCready, Ament ve Cameron benim için o yanınızdan hiç ayırmadığınız birkaç kitap gibi, yanımdan hiç ayırmayacağım 2-3 gruptan birisi. Ve iyi ki bunca zaman boyunca yanımda olmuşlar. O zaman bu 3 şarkıda doksanları, Pearl Jam’i seven, dinleyince o günlere giden ve bazen çok alakasız bir yerde bile sahnede çalan gruba yaklaşıp o yıllardan bir şarkıyı çalsanıza diyen herkese gelsin:) İyi dinlemeler o zaman…

İmajlar: revengeofriff, hollywoodreporter

Better Man

Yellow Ledbetter

Sleeping By Myself (Live)

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: