Bir Masal Müziği: Büyük Budapeşte Oteli

The_Grand_Budapest_HotelWes Anderson’un filmleriyle tanışmam üniversite yıllarına dayanıyor. The Royal Tenenbaums ile girdi hayatıma ve izlediğim her filmiyle kendisine harikulade bir yer edindi. Özellikle birçok kişi tarafından Moonrise Kingdom ile göklere çıkarılsa da ve her ne kadar o filmi de çok sevmeme rağmen benim Wes Anderson için kare asım başta The Royal Tenenbaums olmak üzere Darjeeling Limited, The Life Aquatic with Steve Zissou ve son olarak The Grand Budapest Hotel’den oluşuyor. Bu büyük dahinin simetri takıntılı sinema anlayışı ve filmleri içerisinde en önemli noktalardan birisi de kesinlikle filmleri için seçtiği müzikler ve çalıştığı kompozitörler olsa gerek. Zira Margot, Richie buluşmasında yer alan dünyanın en güzel otobüsten inme sahnesinde kullandığı Nico (These Days), Hindistan yollarında çalan Peter Sarstred (Where Do You Go to (My Lovely)) ya da The Kinks (This Time Tomorrow) ve deniz yolculuklarında karşımıza çıkan Paco de Lucia (La Nina de Puerta Oscura) ile filmlerinin mükemmelliğini müziklerle tamamladığı kesin. Burada bu efsane şarkıları kullanmasının yanısıra harika kompozitörlerle çalışması da dediğimiz gibi filmlerinin değerini kat kat arttırıyor.

Burada en bilinen isim Mark Mothersbaugh aslında. Özellikle ilk dönem filmlerinde başarılı işler çıkaran bu ustanın yanısıra daha önce -benim eksikliğim- dikkat etmediğim Alexandre Desplat’a parantez açmak lazım zira Wes Anderson’un son ve bence çok başarılı filmi Büyük Budapeşte Oteli’nin müziklerinde imzası bulunan bu güzel insan daha önce Syrania, Moonrise Kingdom, Kings Speech ve Harry Potter serisinin son iki filmiyle bilinen başarılı bir film müzisyeni. Fransız bir babayla Yunan bir annenin oğlu olan Paris doğumlu bu başarılı müzisyenin müziklerinden bu kadar etkilenmemi sanıyorum etkilendiği Fransız kompozitörlere ve burada elbette benim için her zaman apayrı bir yerde olacak olan Debussy etkisine rahatlıkla bağlayabilirim.

86th Academy Awards, The Oscar Concert

Büyük Budapeşte Oteli’ni izlediniz mi ya da sevdiniz mi bilmiyorum. Zira Wes Anderson sinemasının seveni bol olduğu kadar sevmeyenleri de mevcut. Ama en azından filmin müziklerine bir şans verin derim. Zira konsept olarak da harika olan albümde birkaç şarkı sanıyorum hayatımın sonuna kadar müzik listelerimde kalacak gibi gözüküyor. sRothe-Zauerli, Overture M. Gustave H, The Family Desgoffe und Taxis, Kamarinskaya, Moonshine ilk göze çarpanlar olsa da bunlarında önünde Mr.Moustafa, filmin müziklerinin açık ara en önde gideni. Kimbilir belki de  filmin sonlarına doğru Zero Moustafa ile Young Writer’ın oda anahtarlarını alıp asansörde ayrıldıkları ana kadar geçen ve filmin en duygusal diyaloglarının geçtiği sahnelerin arka fonunda çaldığı için beni bu kadar etkilemiştir bilmiyorum ama gerçekten harikulade bir eser. Filmi izlemiş olun ya da olmayın, sevmiş olun ya da olmayın ama en azından şarkılara ve Desplat’a bir şans verin derim. Bu nedenle aşağıda bir iki parça değil bu sefer tüm albümü koyuyorum. Mr.Moustafa sıralamada üçüncü sırada kaçırmamak size kalmış. Herkese iyi dinlemeler…

The Grand Budapest Hotel Soundtrack – Alexandre Desplat

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: