Rus Klasikleri tadında bir dizi: Genç Bir Doktorun Not Defteri

Cnbc-e ve E2 ne kadar çok sevsem de aynı Radyo Eksen gibi sürekli aynı programları döndürüyor ve bir süre sonra sıkıcı olmaya başlıyor. Mesela geçen senenin dizisi ve sadece 10 bölümden oluşan Fargo herhalde geçen süre içerisinde yaklaşık 20 kere sezon finali yapmıştır. Ama bazen bu tarz tekrarların işe yaradığını da söyleyebilirim ki o dizi benim için Genç Bir Doktorun Not Defteri oldu.

A-Young-Doctors-Notebook2

Genç Bir Doktorun Not Defteri

Yaklaşık 25’er dakikadan 2 sezon toplam 8 bölümden oluşan Genç Bir Doktorun Not Defteri, eğer klasik dönem Rus edebiyatına karşı ilginiz varsa daha da keyifle izleyeceğiniz bir dizi. Zaten eser Rus edebiyatının büyük isimlerinden Mikhail Bulgakov’un öykülerinden esinlenilmiş. Özellikle lise yıllarımda tanıştığım ve birçok eserini okuduğum Rus Edebiyatı içerisinde benim çok bilmediğim (ki o da benim ayıbım hemen arayı kapatıyorum) Bulgakov, özellikle Devrim sonrasında Beyaz Rusları destekliyor diye uzun süre sansürlenmiş ve yasaklanmış bir deha. En önemlisi de aslında eserlerinde siyaset ve rejimden çok (kendisi ne Beyaz ne de Kızıl Rusların destekçisi sadece eserlerini yazan, döneme ve topluma ayna tutan bir sanatçı ki Devrim’in en büyük savunucularından Gorki bile Bulgakov’un bu yönünü belirtip eserlerinin sansürlenmesine karşı çıkmış) doğrudan yaşamı ve özellikle geçiş dönemindeki toplumun sancılarını yansıtmış bir yazar. Çok şükür ki Bulgakov’un en önemli eserleri Türkçe’ye çevrilmiş durumda ve diziye de ilham kaynağı olan Genç Bir Doktorun Anılarına’da eğer kütüphanenize eklemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

mikhail_bulgakov

Mikhail Bulgakov

Gelelim dizimize. Kendisi de bir doktor olan Bulgakov’un kariyerindeki ilk yılları hatırlatırcasına dizinin baş karakteri olan doktorumuzun gençlik hali (Daniel Radcliffe)  1917 yılında yani Ekim Devrimi’nin gerçekleştiği dönemlerde Moskova Üniversitesi’nden 15’de 15 tam not alarak mezun olup Muryovo isimli bir köye tayin olur. Burada Moskova’nın ışıltılı yaşamını, Bolşoy’u özlemle anarken kendisini bir anda hiçliğin ortasında ve kendisinden çok daha deneyimli bir ekibin ve bir önceki muhteşem doktor Leopold Leopoldoviç’in gölgesinde bulur. Muryovo’da son derece önemli vakalarla karşılaştıkça da hem kendisi değişir hem de dışarıda koskoca bir ülke.

Genç doktorumuzun karşısına çıkan 16-17 yıl sonraki hali yaşlı doktor (Jon Hamm) ile olan ilişkisi ise adeta aralarında ters bir orantıyla ilerler. Genç doktor başta ne kadar idealist ve iyimser ise yaşlı doktor morfin bağımlılığının etkisiyle o kadar umursamazdır. Ama zaman içinde genç doktorun yapacağı hatalar ve yaşlı doktorun tedavisinin etkisiyle yaşlı doktorun sürekli genç halini korumaya çalışması, genç doktorun yaptığı daha doğrusu yapacağı büyük hataları engellemeye çalışması aslında herkesin içinde bir yerlerde hep kendisine sorduğu ve aslında yanıtını çok iyi bildiği “Bundan 15 sene önceki halim karşıma çıksa Onu şunlardan korurdum” demesi ama elbette koruyamayacak olmasını hatırlatıyor.

A_Younf_Doctors_Notebook

Radcliffe & Hamm

Dizide özellikle Radcliffe ve Hamm’in oyunculukları muhteşem. Yan rollerde yer alan bütün karakterlerde bir o kadar rollere oturmuş durumda. Hemşire Anna, Ebe Pelageya ve Asistan Feldsher yan rollerde harika oynamışlar. Diziyi izlerken güzel bir tiyatro eseri izliyor gibisiniz. Ortam, ışıklandırma, kostümler ve yeterli miktarda mizah ve arkada hiç bitmeyen büyümenin ve değişmenin hüznü hepsi kesinlikle dört dörtlük olarak aktarılmış. Özellikle detaylarda bir o kadar güzel ki mesela yaşlı doktorun kıyafetlerinin sürekli kendi zamanında bulunduğu koşullara göre değişmesi harika işlenmiş.

Önerim toplamda 200 dakikayı bulmayan bu diziyi uzun soluklu bir film gibi tek seferde izlemeniz. Elbette daha uzun olmasını isteyebilirsiniz ama sanıyorum bu kadarla kalması ve konunun gereksizleştirilmemesi dizinin etkisini arttırıyor. Zaten son derece duygusal bir finali var. Mutluluk sağlık gibidir, kaybedene kadar değerini anlayamazsın repliğiyle başlayan ve geriye dönülemeyecek hatalar, sevdiklerin kırılması, kayıplar, bağımlılıklar hepsine rağmen ne kadar geç olsa da kararları değiştirebilmek ve içindeki idealizmi en kaybettiğin noktada bile dışarıya çıkarabilmek ya da en önemlisi çabalamak hakkında kısaca yaşam ve insan olmak hakkında harika bir dizi Genç Bir Doktorun Not Defteri. Arka fonda da koskoca bir tarih, ülke ve harika müzikler var. Herkese keyifli izlemeler.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: