Barış Manço Evi Moda 81300

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biri olan Barış Manço’nun Kadıköy Moda’daki evini bilmeyen yoktur. Benim gibi 80 kuşağı çocukları, kendi evlerinin adresini daha öğrenmeden Barış Manço’nun evinin adresini ezbere söylerdi; Barış Manço Moda 81300 İstanbul. Zaman zaman Barış Manço’nun televizyon programlarında da gösterdiği evi, şu an müze olarak sanatçının sevenlerini misafir ediyor. Moda’ya gittiğim bir gün tesadüfen Barış Manço’nun evinin önünden geçtim ve hiç tereddüt etmeden bahçe kapısından içeri girerek eve adımımı attım.

baris_manco2

Barış Abi’nin evinden herkese “Merhaba”

Kadıköy Belediyesi’nin öncülüğünde ve Halk Bankası’nın desteğiyle Barış Manço’nun yaşamının son gününe kadar yaşadığı bu ev, sanatçının anısına ve sevenleri için bir müze haline getirilmiş. Ölümünün üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen bence geç bile kalındı evin kapılarının ziyaretçilere açılması. Yine de, Barış Manço öylesine hafızalarımızda yer etmiş ki, eve girince sanki hiç bu dünyadan ayrılmamış gibi hissettim. Evin içinde dolaştıkça, kendisinin de söylediği şu sözden etkilenmemek mümkün değildi: “Gerçek ölüm, isminin bu dünya üzerinde hiç anılmamasıyla olur.” Şarkıları hala söyleniyor, yaptığı televizyon programları hala bir çoklarımızın hatıralarında yaşıyor, bedenen bu dünyada olmasa bile ruhunu katarak yaptığı işlerle hala daha aramızda ve hatıralarımızda yaşamaya devam ediyor.

baris_manco6

Barış Manço’nun takılarının sergilendiği özel tasarım dolaplardan biri

Bahçeden geçip evin içine adım attığınızda sizi tarihi bir dünya karşılıyor. Yemek masasından sehpaya, halılardan yatak odası takımına kadar büyük bir merak ve özenle antika eşyalarla dekore edilmiş ev, Osmanlı döneminde temelleri atılmış tarihi bir köşk. Kapıdan girişte sağ tarafta kalan salonda Barış Manço’nun bir çok şarkısının bestesini yaptığı piyanosu ve balmumu heykeli size “Merhaba” diyor. Bütün antika eşyaların üzerinde özellikleri, ilk kime ait oldukları, kaç yılında yapıldığı gibi bilgiler yer alıyor. Evin çeşitli yerlerinde bulunan sedef kakmalı bahüler ise en çok dikkatimi ve beğenimi çekti. Yine salonun bir köşesinde özel bir alanda Barış Manço’nun yaşamı boyunca aldığı 300’den fazla ödül sergileniyor. Salonun karşısında yer alan yemek odasında ise, Barış Manço’nun öldüğü gün yemek masasının üzerine bıraktığı telefon ve araba anahtarı olduğu gibi sergileniyor. Bu alandan geçince de sanatçının sahne kıyafetlerinden bazıları cam dolaplar içerisinde ziyaretlere gösteriliyor.

baris_manco3

Merdivenlere üst kattan bakış

Evin üst katındaki odalarda Barış Manço’nun takıları, yüzükler, kolyeler, kemerler keman, gitar, plak şeklinde tasarlanmış cam dolaplar içinde sergilenmiş. Benim en hoşuma giden ise yukarı katlara çıkan ahşap merdivenlerin piyano tuşları tasarımında boyanmış olmasıydı. En üst kattaki merdivenin başından aşağıya doğru baktığımda çok hoş bir görsellik gözümün önünde belirdi. Yine üst katta Barış Manço’nun televizyon programlarına ait video kasetler bir arada tutuluyordu. Artık bütün o kasetlerin hepsi birer tarihi bir materyal. Odalardan birinde ise “7’den 77’ye ve Adam Olacak Çocuk” programları aralıksız olarak gösteriyor.

baris_manco5

Alt kattaki bahçeden bir kare

Evin en alt katında ise kendine has dekorasyonu ile kış ve yaz bahçeleri bulunuyor. Kış bahçesinden yaz bahçesinde geçişte Barış Manço ve Kurtalan Ekspres sevenlerine bir konser veriyor adeta. Yine alt kattaki şövalye odası ise evin görülmeye değer diğer alanlarından biri. Evi gezdikten sonra yaz bahçesindeki kafede içeceğinizi yudumlayarak Barış Manço’yu farklı bir yönüyle hatıralarınıza ekleyebilirsiniz.

Adam Olacak Çocuk Odası

Adam Olacak Çocuk Odası

Bu arada Barış Manço Evi’ni görmek isteyenler Pazartesi günleri hariç 09:00 – 17:00 arasında ziyaret edebilirler. Ayrıca buradan detaylıca bakabilirsiniz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: