Bayramda İstanbul’luları Bekleyen 10 şey

Bugün Kurban Bayramının ilk günü. Kimileri bir tatil beldesine, kimileri aile veya akrabalarının yanına gitti, kimileri de yaşadığı şehirde kalarak bayram tatilini geçiriyor.  Biz de günün anlamına uygun olarak, bayramı İstanbul’da geçirecek olanların yaşaması kuvvetle muhtemel birbirinden ilginç, enteresan, manşetlere çıkacak olayları şöyle tek tek sıralayalım dedik. Baştan söyleyelim hepsine yerimiz yetmedi, sadece on madde sıraladık. Sonuncuyu da size bıraktık, belki bir yorum yazmak istersiniz. Herkese mutlu, keyifli ve güzel bayramlar!

1. İstanbul bayramda çok güzel oluyor, biraz bize kalsın arkadaş!

Param yok tatile bir yere gidemiyorum demenin bir alternatifi. Ya da sen hazır İstanbul’dayken yanına memleketten gelen bir eş, dost, akrabaya söyleyebilecek en iyi cümle. Elalem sosyal mecralardan tatil+aile+saadet selfie’leri paylaşırken sen de boş durma Roma’ya gitmiş gibi fotoğraflar paylaş.

2. Bol güneş, ara ara bulutlar

Meteorolojinin sitesinde açıklama var, bayramda tüm Türkiye’de havalar güzel diye! İstanbul da nasibini alacak tabii ki bundan.  Artık Boğaz turu mu yaparsın, mehtap turu mu yaparsın bilemem.

3. Ana arterler boş, ama gaza basmayın. Her an dana, inek falan çıkabilir

İstanbul’da kimsecikler yokken, arabalar da ya şehir dışına çıkmış ya da otoparkta pineklemeye bırakılmışken eğer bir yerde trafik konvoyu varsa ya da akıllı telefonundaki trafik haritasında bazı yollar kırmızı olmuşsa, bil ki metrobüs kazası değildir o. Dana kaçmıştır dana!

yola_kacan_dana

4. Akbiller %50 indirimli, gez dolaş

Hey gidi eski bayramlar hey! Bütün toplu ulaşım araçları bedava idi. Şimdi ise %50 indirimli. Buna da şükür, gidiş dönüş’ün biri beleş.

5. Yürü balık, boğaz kalabalık

Bayramda İstanbul’da kalanlar nereye giderse sen de oraya mutlaka git. Sakın geri kalma.

6. Mangal bizim işimiz

Sol baştan ilk aklıma gelenleri sayayım: Haliç’in (turistler Goldenhorn derler) Balat kıyıları, Üsküdar-Beykoz arası yer yer, Caddebostan-Maltepe arası sık sık, Maltepe-Pendik arası sürüsüne bereket. Mangalla işiniz yoksa buralardan geçmeyin, ya canınız çeker bir yeriniz şişer ya da güzelim bayramlıklarınız is kokar. Sahil şeridini saydık, iç kesimlere saymaya kalksak bayram biter.

pendik-mangal

7. İstanbul’dan çıkış trafiğini haberlerde izleyip haline şükret

İşte bunların hepsi ek sefer! Bi’ gidemediler gitti dercesine, haber kuşağını nasıl dolduracağını düşünen haber müdürlerinin imdadına yetişen her İstanbul’lunun illa ki bir gün başına gelecek, gülsem mi ağlasam mı bilemediğim bir bayram klasiği. Biz millet olarak her bayramda yaptığımız bu fikir ve eylem birlikteliğini bilimde, sanayide falan yapsaydık ne Mars’ı çoktan kainatı keşfetmiştik! Haa unutmadan, bir de bunun dönüşü var.

8. Merkezi meydanlara, caddelere hatta Adalar’a gitme gafletinde sakın bulunma (İstiklal, Eminönü, Sultanahmet, Bahariye)

Sen bilirsin, istersen git, hatta gitme demiyorum hobi olarak yine git ama pişman olursun. Bazı şeyler tecrübe ile sabittir.

9. Uzun zamandır gitmediğin bir yere git

Gitmek istediğin ama uzun zamandır işten, güçten, okuldan vs. fırsat bulup da bir türlü gidemediğin bir yere git. Hem vakit geçer hem de koskoca bayram bir işe yarar.

10. Bu madde de sana kalsın artık.

Bu da senin bayram tecrüben olsun. İstersen yorum yaz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: