Queen ve Mercury’den Hoşçakalın: Innuendo

Innuendo – 1991

Burada daha önce en iyi yabancı albümler başlığı altında olabildiğince sevdiğim albümleri paylaşmaya çalışıyorum. Geriye dönüp yazılara şöyle bir baktığımda ise bu albümlerin özellikle 90’lı yılların başında olması da beni hiç şaşırtmıyor. İşte bu noktada Queen’in ve Freddie Mercury’nin veda albümü olarak da sayılabilecek 1991 çıkışlı Innuendo, kesinlikle grubun en karamsar, ihtişamlı ve harika sözlere sahip albümlerinden bir tanesi. Freddie Mercury’nin AIDS ve hastalığın ileri bir aşamada olduğunun öğrenilmesinin ardından 1991 şubat ayında çıkan albüm çıkmasının hemen ardından İngiltere listelerinde bir numaraya yükselir ve listelerde tam 37 hafta kalır. Benim albümle tanışmam da 91 yılında TRT’de (bir zamanlar harika müzik programları olan bir kanaldı kendisi) takip ettiğim müzik programlarından birisindeydi ve şarkının soundu olsun, atmosferi olsun, sözleri olsun ve elbette mükemmel klibiyle benim için en özel Queen şarkısı ve albümü oldu.

En özel albüm diyorum zira en çok dinlediğim albüm ve hatta Queen şarkısı olmaya aday Innuendo. Eski albümleri de severek dinledim hep ama Innuendo ve ağabeyim sayesinde daha çok sevmemi sağlayan Freddie’nin veda şarkısı These are the Days of Our Lives, The Show Must Go On, Don’t Try So Hard ile harikulade bir müzik ve veda şöleni. Freddie’nin 1991 Kasım’ında ölümünden sonra çıkan Made in Heaven ne kadar bazılarına göre son albüm sayılsa da benim için Queen’in ve Mercury’nin vedası kesinlikle bu albüm. Innuendo’yu efsanenin sesinden canlı dinleyememiş olmakta tüm müzikseverlerin kaybı.

Innuendo’yu bu kadar harika bir şarkı yapan özelliklerse açılıştaki mükemmel davul partisyonları, bitmek bilmeyen iniş çıkışları, karamsar hava, şarkının ortasındaki flamenko bölüm, klip ve sözler elbette. Flamenko bölümündeki gitarlar Yes’in efsane gitaristi Steve Howe çalmış, klip ise Wembley konseri ve Miracle albümü kliplerinin görüntülerinden oluşuyor. Klipte grubun dört üyesi de farklı ressamların çizim teknikleriyle resmedilmiş.

Mercury - Deacon - May - Taylor

Mercury – Deacon – May – Taylor

Inneundo’dan sonra sırasıyla I’m Going Slightly Mad ve Headlong’a klip çeken grup dördüncü klibi These are the Days of Our Lives’a ayırır. Siyah beyaz bir kliple hastalığının etkileri kendisini iyice göstermeye başlamış Freddie Mercury’nin vedasıdır klip zaten şarkının kapanış sözü de (I Still Love You) hayranlarıyla vedalaşmasıdır. Grup son olarak albümün de kapanış şarkısı olan The Show Must Go On’a bir klip hazırlar ama bu klipte hiç kimse kamera karşısına geçmemiştir. Klip, grubun eski görüntülerinden, konser, klip parçalarından oluşur ve bu görüntülerle de ne kadar mükemmel bir grup olduğunu ama artık büyük bir parçasının eksik olacağının hüznünü tüyleriniz diken diken izletir.

İnişleri, çıkışları ve çabalamasıyla hayatı daha doğrusu kendi hayatını ve mottosunu sözlere yansıtıyor bence Innuendo şarkısında Freddie Mercury. Bohemian Rhapsody’e benzeten çok müzik eleştirmeni çıkmıştır Innuendo’yu. Benim için de yapı olarak bu iki mükemmel şarkı benzer ama sanıyorum Innuendo biraz daha özel. Bunun nedeni de hayat felsefesi olacak (Surrender Your Ego, Be Free) ve sonuna kadar çabalamanın gerektiğini (We’ll Just Keep On Trying, Till the End of Time) hatırlatacak sözlerinde olsa gerek. Keyifli dinlemeler…

Innuendo

These are the Days of Our Lives

The Show Must Go On

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: