İkili ilişkilerde duygusal manipülasyon

iliskilerde-duygusal-manipulasyon

Pascale Chapaux Morelli ve Pascal Couderc tarafından kaleme alınan ikili ilişkilerde duygusal manipülasyon kitabı, her çiftin mutlaka göz gezdirmesi gerektiğine inandığım bir kitap.

Manipülasyon aslı Fransızca’ya dayanan bir kelime, sözlük anlamı yönlendirme, bilgileri değiştirme, varlıkları yararlı bir biçimde kullanma. Her çift günlük hayatında basit manipülasyonlar uyguluyor. Her ilişki aslında içinde güç ilişkisi barındırıyor, ister istemez ilişkideki dengeler de zamana ve duruma göre değişebiliyor. Ancak ağırlık sürekli bir tarafa doğru kaymaktaysa sorunlar başlamış demektir.

1595 MANIPULASYON.indd

Kitapta hem gündelik manipülasyona hem de narsistik manipülasyona değinmiş yazarlar. Bu nedenle kitap, bu ikisini birbirinden ayırmak için de etkili bir kılavuz…

Yakın geçmişten günümüze kadar ikili ilişkileri, duygusal bağları ve dengeli-dengesiz evlilikleri yorumlayan bu kitabı okurken, oldukça hayret verici bilgiler de zaman zaman karşınıza çıkmakta. Örneğin, evli bir kadının, kocasının izni olmadan 1966’dan bu yana dışarıda çalışabildiğini biliyor muydunuz?

Bağımlılığın yerini alan bağımsızlık, kıskançlığın yerini alan ilgisizlik, çiftlerin yapıları, türleri gibi pek çok değerlendirme ve sınıflandırma var içinde. Duygusal sömürüye giden yol, bu yoldan uzaklaşmanın yöntemleri ince ince işlenmiş. Alıp okumakta büyük fayda var derim. Benden tavsiye etmesi 🙂

Görsel: financeforentrepreneurs.com

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: