İkili ilişkilerde duygusal manipülasyon

iliskilerde-duygusal-manipulasyon

Pascale Chapaux Morelli ve Pascal Couderc tarafından kaleme alınan ikili ilişkilerde duygusal manipülasyon kitabı, her çiftin mutlaka göz gezdirmesi gerektiğine inandığım bir kitap.

Manipülasyon aslı Fransızca’ya dayanan bir kelime, sözlük anlamı yönlendirme, bilgileri değiştirme, varlıkları yararlı bir biçimde kullanma. Her çift günlük hayatında basit manipülasyonlar uyguluyor. Her ilişki aslında içinde güç ilişkisi barındırıyor, ister istemez ilişkideki dengeler de zamana ve duruma göre değişebiliyor. Ancak ağırlık sürekli bir tarafa doğru kaymaktaysa sorunlar başlamış demektir.

1595 MANIPULASYON.indd

Kitapta hem gündelik manipülasyona hem de narsistik manipülasyona değinmiş yazarlar. Bu nedenle kitap, bu ikisini birbirinden ayırmak için de etkili bir kılavuz…

Yakın geçmişten günümüze kadar ikili ilişkileri, duygusal bağları ve dengeli-dengesiz evlilikleri yorumlayan bu kitabı okurken, oldukça hayret verici bilgiler de zaman zaman karşınıza çıkmakta. Örneğin, evli bir kadının, kocasının izni olmadan 1966’dan bu yana dışarıda çalışabildiğini biliyor muydunuz?

Bağımlılığın yerini alan bağımsızlık, kıskançlığın yerini alan ilgisizlik, çiftlerin yapıları, türleri gibi pek çok değerlendirme ve sınıflandırma var içinde. Duygusal sömürüye giden yol, bu yoldan uzaklaşmanın yöntemleri ince ince işlenmiş. Alıp okumakta büyük fayda var derim. Benden tavsiye etmesi 🙂

Görsel: financeforentrepreneurs.com

About Ekin Acar Ulukok

1981 yılında İzmir’de doğdum ve 2004 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Lise ve üniversite yıllarında İngilizce, Almanca ve İtalyanca öğrendim. Bolca mesai harcayacağım profesyonel yaşama, AFM Sinemaları pazarlama departmanında başladım. Teknoloji Holding’de, web ve mobil alandaki yüzlerce yerli-yabancı proje başvurusu arasından en iyilerini bulup hayata geçirmek ve bu projelerin tüm pazarlama & PR faaliyetlerini koordine etmek için çalıştım. TTNET’te interaktif medya bölümünün doğru şekilde kurulup büyümesi, Turkcell Global Bilgi‘de Türkiye’nin lider markalarına dijital dünyada yön göstermek adına mesai yapıyorum. Seyahat etmek, fotoğraf çekmek, Fistikyesili.com‘da blog yazmak ve müzik dinlemek gibi hobiler edindim. Pazarlama, dijital pazarlama, sosyal medya, lokasyon bazlı pazarlama ve blog yazarlığı üzerine konuşmalar yapıyor, eğitimler veriyorum.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: