Süt Bal Kaymak: Boris’in Yeri

İstanbul’da zaman zaman keşfettiğimiz yerlerle ilgili yazmaya çalışıyoruz ama genellikle blog içerisinde bu alanı biraz boşladığımız gerçek. Bu nedenle Ekin’in her zamanki gibi müthiş araştırmaları sonucunda daha yeni keşfettiğimiz bir kahvaltı mekanı olan Boris’in Yeri’ni geciktirmeden hemen yazmaya başlıyorum. O zaman günün 24 saati boyunca kahvaltıya değer veren insanları yazının devamına alalım.

Boris'in Yeri

Boris’in Yeri

Boris’in Yeri 1936’da kurulmuş ve Kumkapı’da Kör Agop Meyhanesi’nin hemen yanında yer alan salaş bir süt ürünleri satan ayrıca da kahvaltısı olan bir mekan. Boris 1996 yılında hayata veda etmiş ama geleneği ve lezzetlerini Selahattin Bey aynı titizlikle devam ettiriyor. Süt ürünleri dediğimiz için elbette mekanın en önemli ürünü süt ve kaymak. Burada lafı hiç gevelemeyip şu ana kadar İstanbul’da yediğim en iyi kaymak olduğunu söyleyebilirim. Daha önce Beşiktaş’ın artık maalesef kapanan meşhur kahvaltıcısı Pando’da da denemiş olmama rağmen Boris’in Yeri bu açıdan açık ara harika bir kaymak sunuyor herkese.

Boris'in Yeri_Kaymak

İşte o efsane kaymak

Boris’in Yeri’nde kavurmalı yumurta da çok övülüyordu ama biz sade göz yumurtayı denedik ve son derece başarılıydı. Kaymağı kendileri yapıyor ama bal Sinop’tan geliyormuş ve son derece tatminkar. Ayrıca eski kaşarda oldukça başarılıydı. Biz denemedik ama beyaz peynir de oldukça iyiymiş. Zaten duyduğumuza göre etraftaki meyhaneler de peyniri buradan alıyormuş.

Bunun dışında zeytin kötü değildi ama yediğim en iyi zeytindi diyemem. Sucuk ise porsiyon olarak doyurucuydu ama İstanbul’da sucuk denildiğinde Ataşehir’deki Afyon Kahvaltı Evi’ni geçen bir yer daha görmedim. Söğüş için ise mevsimi olmaması nedeniyle iyiydi diyemem ama 3-4 ay sonra kesinlikle daha lezzetli olacaktır.

Boris'in Yeri_Bal

Eski kaşarı atlamışız:)

Bu kadar yazdın biraz da fiyat bilgisi ver diyenler için de biz üç kişi olarak gittik. Kaymak, Bal, Söğüş, Zeytin, 3 göz yumurta, Sucuk ve Kaşar Peyniri bunun yanında da adam başı 1’er büyük 1’er küçük çay toplamda 77 TL ödedik. Adam başı ortalama 25 TL fiyat için belki bazılarınız biraz fazla diyebilir. Ama kesinlikle lezzet açısından her kuruşunu hak ediyordu ve dediğim gibi porsiyonlar küçük değil.

Boris'in Yeri_Yumurta

Taze ekmek sayesinde çatala ihtiyaç duymuyoruz 🙂

Kahvaltı için İstanbul’da birçok yerin (buna bir ton örnek verebilirim) açık büfe adı altında ya da çok meşhur ayağına son derece yavan yiyeceklere kalabalık ve uğultu ortamları içerisinde fahiş fiyatlar vermek istemiyorsanız bu tarz tarihi salaş yerleri korumak gerekiyor diye düşünüyorum. Bu nedenle bizim gibi hafta sonları erken kalkanlardansanız siz de bizim gibi Ümraniye’den yola çıkıp Maltepe’den arkadaşınızla buluşup oradan da Kumkapı’ya bu tarz harika lezzetlere gidebilirsiniz. Emin olun çok yorucu değil. Öncelikle şehir sakinken daha güzel ve böyle güzel yerlerin hak ettikleri ilgiyi görmeleri ve verdiğiniz paraya değer bir karşılık almanız paha biçilemez. Kısacası Cemal Süreya’nın meşhur dizelerindeki gibi “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”. Gidin, mutlu olun. Afiyet olsun.

Boris’in Yeri
Ördekli Bakkal Sk. No:17 Kumkapı
http://4sq.com/iXZWHr

Boris'in Yeri_Sucuk

Son derece tatminkar

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: