Yeni dizi: 46 Yok Olan

Erdal Beşikçioğlu’nun son dizisi 46 Yok Olan Pazar gecesi ilk bölümüyle ekranlara merhaba dedi. Bu diziyi merakla bekleyenlerden biriydim, gerçi yayın anında izleyemedim, ertesi gün Startv’nin web sitesinden izledim. Yayın saatinin geç olmasından dolayı sonraki bölümleri de internetten izleyeceğim.

46 Yok Olan dizisinde sadece Erdal Beşikçioğlu değil, Serdar Akar ve Ercan Mehmet Erdem de ön plana çıkıyor. OT Dergisi‘nin Ocak 2016 sayısında birlikte verdikleri röportajlarında yapmak istediklerinden ve projeleri nasıl oluşturduklarından bahsediyorlardı. Merak edenlere bu röportaja ulaşıp okumalarını tavsiye ederim.

46 Yok Olan 1. bölümüne gelince; öncelikle süresinin 60 dakika olması bence mükemmel. Komedi dizilerinin bile 140 dakikaya yaklaşan sürelerinden sonra 46 Yok Olan dizisinin normal bir dizinin olması gerektiği sürede yayınlanması medya camiası açısından bence umut verici. Ercan Mehmet Erdem’in kalemi Erdal Beşikçioğlu’nun oyunculuğu ve Serdar Akar’ın yönetmenliği ile birleşince ortaya kaliteli bir yapım çıkmış. Bunu söylemeden olmaz.

46yokolan

46 Yok Olan – Pazar 23:30 Star TV

Sosyal medya, bloglar, forumlar ve sözlüklerdeki yorumları bakınca olumsuz yöndeki eleştirilerin birleştiği yer senaryo olmuş. Çok detayına girip burada bölüm çözümlemesi yapmayacağım ama benim de izlerken dikkatime çeken noktalar şöyle; şaman ayini daha etkileyici olabilirdi, hikayeyi karakter diyaloglarıyla anlatmak için kullanılan yöntem nedeniyle bazı gereksiz ve saçma kaçan kelimeler veya cümleler olmayabilirdi. Son sahnede çok kritik bir zamanda yoğun bakım odasındaki televizyonun açık olması mantıksal olarak izleyiciyi düşündürüyor. Çünkü 46 Yok Olan dizisinin yıllarca alışageldiğimiz Türk dizilerindeki dramın kökünü bulacağız ve hikayeyi uzatacağız diye garip olay örgüleri sarmalından kendini arındırmış olması gerekiyor.
Yine de böyle bir diziyi çekmek zaten başlı başına cesaret gerektiren bir iş. 60 dakikalık bir diziyi yayınlamak istemek de aynı şekilde. Eminim ki, bu dizinin hayata geçme süreci diğer dizilerle birlikte düşünüldüğünde daha uzun ve zor olmuştur. Bir de yıllardır edinilen alışkanlıkların faktörünü de es geçmemek gerek. Hem senarist, hem yönetmen hem de oyuncular yıllardır 2 saate yakın süresi olan dizilerin içinde yer aldılar. 2 saatlik bir bölümü yazmakla 1 saatlik bölümü yazmak, bunu çekmek ve oynamak aynı şey değildir. Ana konuyu, aksiyonu yıllarca 2 saate yay sonra 1 saat içinde bunları kotarmaya kalk, doğal sonucu insanda kör bir alışkanlığın göstergesi olabilir. 46 Yok Olan dizisinin devam eden bölümlerinde bu küçük sorunlar toparlanacaktır diye düşünüyorum. Çünkü ekip bütün sinema, edebiyat ve tiyatro külliyatını yalamış yutmuş hatta sindirmiş bir ekip.

Zaten 46 Yok Olan 1. bölüm reytingleri de yayın saati dikkate alındığında yayın ve yapım ekibinin yüzünü güldürmüştür. Gece saatinde AB grubunda 9. ABC+ grubunda 6. sırada olmak kolay bir iş değil. Aynı saat diliminde yayınlanan diğer programlara açık ara fark atmış durumda.

Şimdi 2. bölümü merakla bekliyorum. Diziyle ilgili bütün bilgilere Star Tv’nin sayfasından ulaşabilirsiniz. Henüz izlememiş olanlara da izlemelerini tavsiye ederim.

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: