Irvine Welsh’in Pislik’i

Meraklıları ve sevenleri bilir, Irvine Welsh kesinlikle hayal kırıklığına uğratmaz. Okuyucusuna vaat ettiği karakteri ve hikayeyi sunar.  Kitaplarının sinema uyarlamaları ile yarattığı kendine has edebi dünyanın yansımalarını izlemek ayrı bir keyif.

irvine_welsh_filth

Irvine Welsh’in Pislik (Filth) romanı 1998 yılında yayımlandı.

 

Irvine Welsh’in 1993 yılında yayımlanan Transpotting romanı 1996 yılında Danny Boyle tarafından sinemaya uyarlandı. Eroin bağımlısı gençlerin yaşamlarını konu alan hikayesi ile zamanında oldukça tepki gördü. Sinematografik açıdan değerlendirildiğinde ise kült filmler arasında yerini aldı. Transpotting olumsuz eleştirilere rağmen en iyi uyarlama senaryo dalında Oscara aday gösterilmişti. Bir çok sinema dergisi, yazarı, eleştirmeni tarafından tüm zamanların en iyi İngiliz filmleri arasında gösteriliyor.ranspotting’in bu yankısıyla oluşturduğu bir hayran kitlesi var neticede. Welsh ve Boyle yaratımından çıkacak her roman ve filmi gözü kapalı olarak hiç tereddüt etmeden takip eden bir kesim var.  Öyle ki, beklentileri suya düşürmeyen işler ortaya çıkmaya devam ettikçe bu kitlenin sadakati kesinlikle bitmez.

 

 

1998 yılında yayımlanan Filth (Pislik) romanının sinema uyarlaması yine Danny Boyle tarafından 2013 yılında gerçekleşti. Filmde ana karakter polis memuru Bruce Robertson’u James McAvoy canlandırıyor. Filmin hikayesi ise Bruce terfi alıp komiser olma motivasyonu ile bu konuda kendine rakip olarak gördüğü çalışma arkadaşlarına türlü tezgahlar kuran, mesleğinin çemberinden geçmiş bir polis memurudur. Bu süreçte bir cinayetin aydınlatılması yolunda hırsını bozuk ruhsal durumu ve peşini bırakmayan hatta gün geçtikçe artan halüsinasyonları ile iyice kuvvetlendirir. Uyuşturucu bağımlılığının etkisiyle farkında olmadan daha da kötüleşmeye başlar. Geçmişinden gelen acıları bastırmak için kullandığı alkol ve uyuşturucuyu zaptedilemez bir şekilde arttırmasıyla kendini kontrol edememeye başlar. Hayatı ve kendisi tam bir pislik olmuştur. İşler çığrından çıktığında ise hayatıyla olan iplerini koparmanın eşiğine gelir.

Filth film still

Aktör James McAvoy filmde polis Bruce Robertson’ı canlandırıyor.

Transpotting kadar etki ve sansasyon yaratmamış olsa da kesinlikle iyi bir film. Aşina olunan tribal sahneler bu filmde de var. Halüsinasyonların ve gerçekliğin birbiriyle geçtiği sahneler  bir adamın nasıl bir pisliğin içinde olabileceğinin gösterilmesinin iyi bir örneği. Hem hikaye hem de çekim tekniklerinin başarısı ile film arşivimde yer alacak bir sinema yapıtı. Filmi izlerken hiç bir sahnesinde hayal kırıklığına uğramadım ve film benim beklentimi karşıladı rahatlıkla diyebilirim.

Transpotting 2 filminin de çekileceğinin haberinin çıktığı bu günlerde izlenebilecek bir film. Eğer canınız sıkıldıysa ne hangi filmi izlesem diye düşünüyorsanız Pislik’i böyle zamanlarda kesinlikle ama kesinlikle izleyin derim.

 

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: