Öfke, Kıskançlık ve Korkunun Ötesi: Duygular

Hintli mistik Osho’nun Duygular kitabını henüz tamamladım ve ilgimi çeken bazı kısımlarını sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle Osho kimdir sorusunun cevabını kendimce vermeye çalışayım…

osho-duygular-kitap

Osho’nun ilk adı Chandra Mohan Jain ve 1931-1990 yılları arasında Hindistan’da yaşamış. Din, felsefe, psikoloji, politika ve gelenekleri sorgulayan düşünceleriyle ilgi ve tepki toplayan Osho’nun görüşleri bugün güncelliğini korumakta. Kendisini “varoluşçu” olarak adlandıran Osho, Hindistan’ı dolaşarak insanlarla bir araya gelip konuşmalar yaptı ve Jabalpur üniversitesinde felsefe dersleri verdi. Osho’nun yaşamının son çeyreğinde, söyledikleriyle yaptıklarının çeliştiği, ayrıca Amerikan ajanlarınca zehirlenmek suretiyle öldürüldüğü iddia edilmektedir.

osho-duygular-kitap-ganj-yayincilik

Osho’nun fikir ve konuşmalarının yer aldığı 600’ün üzerinde kitap bulunuyor. İşte bu kitaplardan biri de: Duygular. Ganj Yayıncılık tarafından piyasaya sürülen kitap, 2015’de Türkçe’ye çevrilmiş; giriş ve son söz dahil 8 bölüm ve 163 sayfadan oluşuyor. Duygular kitabında Osho’nun öfke, kıskançlık, korku gibi temel duygular üzerine görüşleri ve bu duygulara yönelik bazı teknikleri yer alıyor. Kitaptan hoşuma giden birkaç alıntıyla sizi baş başa bırakıyorum.

Öfke, başının üstünde amuda kalkmış korkudur. Korku öfkenin diğer yüzüdür. Ne zaman korksan, korkunu gizlemenin tek yolu öfkelenmektir çünkü korku seni ele verir.

Korkuyu bırak! Korku çocukluğunda bilinçsizce senin tarafından edinilmişti; artık onu bilinçli olarak bırak ve olgunlaş. Ve o zaman hayat sen geliştikçe yoğunlaşan bir ışık olacaktır.

Birisini sevdiğinde onun kimseye gidemeyeceğine güvenirsin. Şayet giderse, sevgi yoktır ve hiçbir şey yapılamaz. Sevgi bu anlayışı getirir. Kıskançlık yoktur. O nedenle şunu çok iyi bil ki şayet kıskançlık varsa sevgi yoktur. Toplum öylesine kurnazca ve zekice araçlar yaratmıştır ki onların araç olduğunu tespit etmek neredeyse mümkün değildir. Kıskançlık, bu muazzam güçteki araçlardan biridir. Kıskançlık, kıyaslama içinde yaşamak demektir.
Şayet kıskançlık kayboluyorsa ve sevgi hala kalıyorsa o zaman hayatında sahip olmaya değecek somut bir şeye sahipsin demektir.

Hayat sahip olunamaz.
Onu avucuna alamazsın.
Ona sahip olmak istersen
Ellerini açık tutmak zorundasın.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz Osho’nun diğer kitaplarından bazılarına göz atabilir veya Osho’nun konuşmalarının yer aldığı Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

About Ekin Acar Ulukok

1981 yılında İzmir’de doğdum ve 2004 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Lise ve üniversite yıllarında İngilizce, Almanca ve İtalyanca öğrendim. Bolca mesai harcayacağım profesyonel yaşama, AFM Sinemaları pazarlama departmanında başladım. Teknoloji Holding’de, web ve mobil alandaki yüzlerce yerli-yabancı proje başvurusu arasından en iyilerini bulup hayata geçirmek ve bu projelerin tüm pazarlama & PR faaliyetlerini koordine etmek için çalıştım. TTNET’te interaktif medya bölümünün doğru şekilde kurulup büyümesi, Turkcell Global Bilgi‘de Türkiye’nin lider markalarına dijital dünyada yön göstermek adına mesai yapıyorum. Seyahat etmek, fotoğraf çekmek, Fistikyesili.com‘da blog yazmak ve müzik dinlemek gibi hobiler edindim. Pazarlama, dijital pazarlama, sosyal medya, lokasyon bazlı pazarlama ve blog yazarlığı üzerine konuşmalar yapıyor, eğitimler veriyorum.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: