Korkmadan Zamanınızı Yönetin

herkes-icin-zaman-yonetimi-kitabi-polly-birdZaman, zaman, zaman… İşte bütün mesele bu! Gerisi sadece teferruat.

Sanıyorum ki çoğu insanın aklında ve sözlerinde şu cümle vardır: Hiç yeterli zamanım yok. Vaktim yok. Başka bir zaman yaparım.

Kendi zamanımızla ilgili ne kadar çok mücadele içindeyiz. Hiçbir şeye yeterli zaman yok. Hangi birine yetişebiliriz ki? Aslında yapılabilecek o kadar çok şey var ki, ahh bir zaman ayırabilsek… Evet, yapılabilecek o kadar çok şey ve hepsi için de bir zaman ayrılabilir.

Zaman aradığınızda bulunan bir şey değildir. Zaman her ‘an’ olduğu yerdedir, o yüzden onu bulmaya çabalamayın. Sadece zamanın farkına varın ve onu size en yarayacak şekilde değerlendirmeye bakın. İstediklerinizi yapabileceğiniz o vakitler hiç de ulaşılmaz ya da gelecekte değil.

Zihnim o kadar yoğundu ki, yapacaklarımı ne belli bir düzene oturtabiliyordum ne de onlar için yeterli bir zaman bulabiliyordum. Sonra hayatıma bir kitap girdi: Polly Bird’ün yazdığı “Herkes İçin Zaman Yönetimi.” Optimist Yayınlarından çıkan kitap 202 sayfa. Profesyonel çalışma hayatı olanlar ve olmayanlar için zaman yönetimi konusunda aklı başında önerilerin ve uygulamaların yer aldığı bu kitabı mutlaka bir zaman ayırıp okumanızı tavsiye ederim. Ve eğer her zaman ki gibi okumak için hiç vaktiniz yoksa günlük zamanınızı nasıl geçirdiğinizin farkına varmakla ve neyin ne kadar sürdüğünü bilmekle yine de büyük ve önemli bir adım atmış olursunuz. Ne de olsa bu yazıyı okumak için bir vaktiniz var değil mi?

Ben şöyle yaptım: Bir günümü nasıl geçirdiğimin tamamiyle farkına vardım. İşler güçler, yol trafik, uyku ve sonra televizyon, kitap, film, hobi, ev işleri, kişisel bakım, yeni şeyler öğrenme, gezme tozma, arkadaşlarla buluşma, aileye vakit ayırma, dinlenme, mesleki eğitim vs. hangisine vakit ayırabileceğimi açıkçası bilemiyordum. Benim için öncelikleri olanları ve hayatımın devamı için daha önemli olanları ilk sıraya oturttum ve gün içinde beni oyalayan ve vaktimi değersizleştiren eylemleri birden olmasa da yavaş yavaş azaltmaya başladım.

Öncelikle uyku düzenimi sağladım ve televizyon seyretmek için çok daha az vakit ayırdım. Toplu ulaşım kullandığım için trafikte geçen zamanı kitap okumaya ayırdım. Yıllardır başlamak istediğim ama zamansızlıktan bir türlü başlayamadığım diksiyon kursuna başladım. Cumartesi günlerimi sabahtan öğlene kadar kursta geçiyorum ve hem sosyalleşiyor hem de kendimi yeni bir alanda geliştiriyorum. Bu sayede o çok kıymetli haftasonlarını kendime yararlı bir şekilde değerlendirmiş oluyorum. Haftanın 3-4 günü mutlaka yürüyüş yapıyorum, 30 dakika bile olsa zaman ayırıyorum. Alışverişte çok zaman geçirdiğimi fark ettim ve öncesinde bir liste yapıp rafların arasında dolanmadan direkt hedefe yönelik alışveriş yapıyorum. Uzun zamandır buraya bir şeyler yazmak için vaktim olmadığını düşünüyordum ama demek ki vaktim olabiliyormuş işte. Ve aslında daha bir çok şey var…

Zamanı yönetmenin en iyi yolu, ilk olarak hayattan ne istediğinizi ve önceliklerinizi belirlemek. Böylece sizi mutlu eden, size katkısı olan ve hayatı iyi ve kaliteli bir şekilde sürdürmenizi sağlayacak eylemlere yönelmiş olursunuz. Sonrasında neye ne kadar zaman ayırdığınızı bilerek iyi bir zaman planlaması yapabilirsiniz. Belki de en önemli olan şey sizi oyalayan eylem ve davranışlardan olabildiğince uzak durun ve bir işe ‘hemen’ başlayın. Çünkü insan bahane üretme konusunda oldukça yaratıcıdır.

Yaşamımız boyunca sahip olduğumuz en değerli şeylerden biri zamanımız. Onu keyifli, mutlu, huzurlu, sevgi dolu geçirmeniz ise kesinlikle sizin elinizde. Yeterli bunun için içsel bir motivasyonuz olsun.

 

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: